Niemal każdego dnia wystawiamy się na szkodliwe działanie strasu. Doświadczamy go w domu, pracy czy w szkole. Przewlekły stres prowadzi do wielu efektów ubocznych, które dają się we znaki z upływem czasu. Jak wpływa on zatem na organizm? Odpowiadamy.
Przewlekły stres – czym jest?
Chroniczny stres staje się już chorobą cywilizacyjną. Codziennie jesteśmy narażenia na jego działanie – w sklepie, w pracy, na ulicy. Wszechobecne bodźce i informacje wcale nie ułatwiają ludzkiej egzystencji. O ile krótkotrwały stres szybko mija i nie pozostawia po sobie szkodliwych skutków, o tyle długotrwały powoduje wiele szkód dla organizmu.
Przewlekły stres – objawy
Niestety długotrwały stres może wpływać negatywnie na wszystkie obszary naszego organizmu. Przewlekły stres może doprowadzić do zaburzeń:
- układu ruchu – bóle krzyża, bóle mięśni, sztywność karku;
- układu krążenia – ból w klatce piersiowej, nadciśnienie tętnicze, przyspieszona praca serca, wzrost krzepliwości krwi, a nawet wylew krwi do mózgu;
- układu oddechowego – przyspieszony i spłycony oddech, zaostrzenie astmy oskrzelowej, przewlekła obturacyjna choroba płuc;
- snu – problemy z zasypianiem, bezsenność, koszmary, brak sił i regeneracji;
- psychicznych – anoreksja, bulimia, nerwica, depresja, fobie.
Przewlekły stres – jak go leczyć?
Chroniczny stres jest jak rzep, którego trudno się pozbyć. Ale uwolnienie się od niego jest niezwykle istotne dla lepszej jakości życia. W zwalczaniu stresu pomoże:
- dbanie o odpowiednie warunki rozwoju i funkcjonowania psychospołecznego, właściwa atmosfera w środowisku pracy i życia, życie w zgodzie ze sobą i innymi.
- odpowiedni czas na odpoczynek i regeneracje sił, na przyjemności;
- zdrowy tryb życia, zbilansowana dieta i aktywność fizyczna;
- pamiętanie o tzw. work-life balance
Jak dotąd nie opracowano złotego środka, który pozwoli na dobre uporać się z przewlekłym stresem. Wielu ekspertów jednak poleca jogę i medytację, które wyciszają umysł i aktywizują ciało.
Podsumowanie
Przewlekły stres potrafi być naprawdę szkodliwy. Może prowadzić do zaburzeń układu oddechowego, układu krążenia czy chorób psychicznych. Należy jak najszybciej podjąć z nim walkę, aby zachować zdrową kondycję fizyczną i psychiczną.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Pakiety firmowe dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Przeczytaj też:
- Cukrzyca typu 3 – jakie są jej przyczyny?
- Telekonsultacja medyczna – dlaczego warto wybrać ją w sezonie wzmożonej zachorowalności?
- Padaczka – czym jest i jakie są jej przyczyny?
- Nadciśnienie tętnicze – przyczyny i objawy
- Przerost gruczołu krokowego – przyczyny i objawy
Źródła:
https://upacjenta.pl/poradnik/przewlekly-stres-choroby