Zapalnie wyrostka robaczkowego może pojawić się niezależnie od wieku. W artykule przyjrzymy się przyczynom i objawom, jakie daje to schorzenia.
Zapalenie wyrostka robaczkowego – czym jest?
Wyrostek robaczkowy jest częścią przewodu pokarmowego. Co ciekawe, nie do końca wiadomo, jaką rolę pełni w organizmie ten fragment przewodu. W jego wnętrzu znajduje się spora ilość tkanki chłonnej, co wskazuję na udział w systemie odpornościowym, lecz to też nie jest do końca określone.
Zapalenie wyrostka robaczkowego – przyczyny
Do zapalenia wyrostka może dojść na skutek wielu różnych czynników. Najczęściej dochodzi do niego z powodu zamknięcia jego światła – czyli zatkania poprzez kamienie kałowe (bardzo twardy fragment uformowanego kału). Do zamknięcia światła może również dojść na skutek opuchlizny/obrzęku tkanki chłonnej.
W rzadkich sytuacjach za rozwój zapalenia odpowiada stan zapalny tkanek lub rozrost guza w okolicach narządów miednicy mniejszej.
Zapalenie wyrostka robaczkowego – objawy
Niezależnie od przyczyn, które wywołały stan zapalny, objawy zwykle wyglądają tak samo. Należą do nich:
- ból o nieprecyzyjnej lokalizacji – po czasie jednak skupia się on w okolicach prawego dołu biodrowego.
- brak apetytu;
- nudności;
- wymioty;
- gorączka;
W przypadku perforacji wyrostka robaczkowego, gdy stan zapalny prowadzi do przedziurawienia jego ściany i przedostania się zakażonej treści do jamy brzusznej, pojawia się nagły, intensywny ból brzucha. Z czasem ból ten staje się stały i rozlewa się na całą jamę brzuszną, stając się trudnym do zniesienia.
Zapalenie wyrostka robaczkowego – co robić?
Pojawienie się silnego i nieustępującego bólu brzucha wymaga zgłoszenia do lekarza. Stan zapalny często bardzo trudno zdiagnozować, jednak lekarze postępują wedle określonego schematu, który pomoże im znaleźć przyczyny złego samopoczucia pacjenta.
Zapalenie wyrostka robaczkowego – leczenie
Ostre zapalenie wymaga działań chirurgicznych, które polegają na wycięciu wyrostka i usunięciu skutków rozwoju stanu zapalnego.
Podsumowanie
Zapalenie wyrostka robaczkowego pojawia się zwykle na skutek zamknięcia jego światło. To prowadzi do ostrego bólu brzucha w okolicy prawego dołu biodrowego. Zapalenie jest leczone poprzez zbieg chirurgiczny polegający na wycięciu wyrostka.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Pakiety firmowe dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Przeczytaj też:
- PMS – czym jest i jakie daje objawy?
- Zapalenie wyrostka robaczkowego – przyczyny
- Ostre zapalenie ucha środkowego – przyczyny i leczenie
- Swoboda Leczenia – Twój komfort i zdrowie w sezonie infekcji
- Egzema – czym jest i jakie daje objawy?
Źródła:
https://www.synevo.pl/akademia-zdrowia/czym-jest-zapalenie-wyrostka-robaczkowego-i-jak-je-rozpoznac