Kamica nerkowa to problem, który może dotknąć każdego z nas, powodując nagły i intensywny ból. Czy wiesz, jakie są jej przyczyny i jak można jej zapobiegać? Dowiedz się, jakie daje ona objawy i jak ją leczyć.
Kamienica nerkowa – czym jest?
Kamienica nerkowa to odkładanie się w nerkach złogów (czyli właśnie kamieni) substancji obecnych w moczu. Mogą one występować w samej nerce, ale też przemieszczać się do dalszych odcinków dróg moczowych (tj., moczowodu i pęcherza). Mogą mieć one niewielkie rozmiaru i wtedy być wydalane wraz z moczem. Zdarza się jednak tak, że są bardzo duże i, przemieszczając się do moczowodu, powodują ogromny ból. Konsekwencją tego może być zablokowanie moczowodu lub nerki, a nawet jej uszkodzenie i niewydolność, która jest stanem zagrażającym życiu.
Kamienica nerkowa – przyczyny
Kamica nerkowa jest spowodowana tym, że w moczu obecne są substancje w ilościach przekraczających ich zdolność do rozpuszczenia się. Wysokie stężenia tych związków prowadzą do tworzenia się nierozpuszczalnych złogów, które z czasem przekształcają się w kamienie nerkowe.
Kamienie mogą powstać na skutek infekcji wywołanej przez bakterie ureazododatnie. Co ważne inne formy kamicy nerkowej mogą wynikać z genetycznie dziedziczonych wad metabolicznych, które utrudniają organizmowi prawidłowy metabolizm określonych substancji. Na przykład, niewłaściwe przetwarzanie cystyny może prowadzić do jej gromadzenia się w nerkach i tworzenia kamieni.
Wpływ na rozwój takiej dolegliwości mogą mieć zakażenia układu moczowego, przewlekłe odwodnienie, a także otyłość i siedzący tryb życia.
Kamienica nerkowa – objawy
Kluczowym objawem kamienicy jest gwałtowny i niezwykle intensywny ból, znany jako kolka nerkowa – jest wynikiem przemieszczania się kamieni przez wąskie światła przewodów moczowodu. Ból zazwyczaj koncentruje się w okolicy lędźwiowej i może rozprzestrzeniać się w kierunku spojenia łonowego, narządów płciowych oraz wewnętrznej strony uda.
Do pozostałych objawów należą:
- bladość skóry,
- zimny pot,
- nudności i wymioty,
- silne parcie na mocz, oddawanie moczu w niewielkich ilościach,
- krwiomocz (czasami),
- utrata przytomności.
Kamienica nerkowa – czy rodzenie ich boli?
Kiedy pojawia się napad kolki nerkowej, kamień ma zwykle średnicę nie większą niż pół centymetra. Jest więc on na tyle mały, aby szybko przemieścić się do pęcherza moczowego i ból trwa krótko.
W przypadku większych kamieni cały proces przejścia przez moczowód wydłuża się i trudno o bezbolesne urodzenie. W sytuacji, gdy kamień zatka moczowód, konieczna jest interwencja chirurgiczna.
Kamienie nerkowe – leczenie
W pierwszej kolejności leczenie ma uśmierzyć ból wywołany przez kolkę nerkową. Sięga się również po leki rozkurczowe, które mają poszerzyć światło moczowodu, aby umożliwić samoistne urodzenie kamieni. Jak już wspomniano w przypadkach dużych złogów, ciągłego bólu w okolicy nerek czy zakażeń układu moczowego konieczne jest zastosowanie zabiegów chirurgicznych.
Jedną ze skutecznych i mało inwazyjnych metod jest też litotrypsja pozaustrojowa. W jej przebiegu wykorzystuje się fale elektromagnetyczne, które wstrząsają złogami obecnymi w układzie moczowym, co pozwala na ich rozpuszczenie.
Podsumowanie
Kamienie nerkowe to odkładanie się w nerkach złogów, a ich kluczowym objawem jest intensywny i gwałtowny ból, a także krwiomocz, wymioty, silne parcie na mocz. Intensywność bólu podczas rodzenia zależy w dużej mierze od wielkości kamienia.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Pakiety firmowe dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Przeczytaj też:
- Żółtaczka – przyczyny i objawy
- Łuszczyca – przyczyny i objawy
- Refluks – przyczyny i objawy
- Rozedma płuc – przyczyny i objawy?
- Cukrzyca ciążowa – wszystko, co musisz wiedzieć
Źródła:
https://www.doz.pl/czytelnia/a167-Kamica_nerkowa_moczowa__przyczyny_objawy_i_leczenie
https://www.szpitalnaklinach.pl/blog/kamica-nerkowa-co-to-za-choroba
https://www.synevo.pl/akademia-zdrowia/kamica-nerkowa