Kolka wątrobowa, znana również jako kolka żółciowa, to bolesne dolegliwości związane z zaburzeniem odpływu żółci z pęcherzyka żółciowego. Jakie są jej przyczyny i jakie daje objawy? Wyjaśniamy.
Kolka wątrobowa – czym jest?
Kolka wątrobowa, a inaczej kolka żółciowa, pojawia się, gdy przepływ żółci z pęcherzyka żółciowego zostaje zablokowany, co jest skutkiem obecności kamieni żółciowych. Dolegliwości pojawiają się najczęściej po spożyciu ciężkich, tłustych posiłków albo po jedzeniu w nocy. Jednak czasami kolka pojawia się również po wysiłku fizycznym lub w wyniku stresu.
Kolka wątrobowa – kogo dotyka?
Na schorzenie narażone są najczęściej kobiety po 40. roku życia, które mają sporą nadwagę i urodziły przynajmniej jedno dziecko. Mężczyźni i młode osoby również mogą doświadczyć kolki. Istotną rolę odgrywają też skłonności rodzinne, cukrzyca, leki czy zaburzenia metaboliczne.
Kolka wątrobowa – objawy
Głównym objawem kolki jest silny, skurczowy ból o charakterze napadowym. Lokalizuje się on zwykle w prawym górnym kwadracie brzucha i w niektórych przypadkach może promieniować do prawego ramienia, a nawet w okolice mostka. Oprócz tego mogą też wystąpić nudności, wymioty i objawy niestrawności – silne wzdęcia.
Ból pojawia się po zjedzeniu tłustych potraw i może utrzymywać się przez kilka minut, aż do kilku godzin. Ból bywa na tyle ostry, że pacjenci sami zgłaszają się do szpitala. Po wydaleniu kamienia żółciowego ból zwykle ustępuje, choć uczucie dyskomfortu może utrzymywać się przez następne 24 godziny, nawet po złagodzeniu najbardziej intensywnego bólu.
Kolka wątrobowa – leczenie
Łagodzenie objawów kolki opiera się na stosowaniu leków przeciwbólowych – np. paracetamolu oraz leków rozkurczowych i zawierających diklofenak lub ketoprofen. Nierzadko pacjentowi podaje się również peptydynę – lek przeciwbólowy stosowany w przypadkach kolki nerkowej. Ostateczną formą leczenia jest operacja usunięcia pęcherzyka żółciowego.
Podsumowanie
Kolka wątrobowa to nagły, intensywny ból w okolicy w prawym górnym kwadracie brzucha. Wynika ona z zburzeń pracy pęcherzyka żółciowego, a jej przyczyną jest kamica żółciowa.
Przeczytaj też:
- Aktywność fizyczna dla seniorów: bezpieczne ćwiczenia na co dzień
- Znaczenie snu dla zdrowia: ile godzin naprawdę potrzebujemy?
- Kolejki do lekarzy rekordowo długie – jak S7HEALTH może pomóc?
- Jak radzić sobie ze stresem w codziennym życiu?
- Zdrowe nawyki żywieniowe dla zapracowanych: szybkie i zdrowe posiłki
Źródła:
https://diag.pl/pacjent/artykuly/kolka-watrobowa-czym-jest-i-jak-sobie-z-nia-radzic
https://apteline.pl/artykuly/kolka-zolciowa-objawy-co-pomaga-na-kolke-watrobowa
https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/pecherzyk/50809,kamica-zolciowa