Ginekomastia dotyka chłopców i mężczyzn, przyczyniając się do powiększenia jednej lub dwóch piersi. Jakie są jej przyczyny? Czy może powodować też dodatkowe objawy? Wyjaśniamy!
Ginekomastia – czym jest?
Ginekomastię manifestuje się poprzez powiększenie jednej lub obu piersi u chłopców bądź mężczyzn. Za stan ten odpowiada nadmierny rozrost tkanki gruczołowej, a w niektórych przypadkach tkanki tłuszczowej. Co ważne, nie jest to zmiana nowotworowa.
Najczęściej pojawia się ona w wyniku zaburzenia równowagi hormonalnej, gdzie estrogeny dominują nad androgenami (testosteronem), oddziałując na komórki gruczołu piersiowego. Zwykle ustępuje ona samoistnie po okresie dojrzewania, gdyż właściwe hormony zaczynają grać pierwsze skrzypce.
Ginekomastia – kiedy jest naturalna?
Istnieją przypadki, w których ginekomastia jest całkowicie normalna. Mowa tu o sytuacji, gdy występuje ona u:
- noworodków obu płci – wtedy działają hormony matki;
- chłopców w czasie dojrzewania (w wieku 13-14 lat);
- mężczyzn w starszym wieku (po 50. roku życia).
Ginekomastia – u dorosłych mężczyzn
Ginekomastia może wystąpić wskutek działania niektórych leków. Można zaobserwować jej powstawanie podczas hormonalnego leczenia łagodnego rozrostu lub raka gruczołu krokowego oraz przy stosowaniu leków moczopędnych.
Oprócz tego może się ona pojawić także przy:
- utracie jąder;
- raku jądra;
- marskości wątroby;
- nadczynności tarczycy;
- dużej otyłości.
Ginekomastia – czy można ją leczyć?
Należy przede wszystkim podkreślić, że ginekomastia nie jest groźnym stanem. Bardzo często jednak wzbudza wiele wstydu, krępując szczególnie młodych mężczyzn i chłopców. Zdarza się bowiem, że ginekomastia może się utrwalić, nawet gdy minie okres dojrzewania. Istotna jest tutaj również ocena, czy zmiana występuje po obu, czy tylko po jednej stronie. W ostatnim przypadku konieczna jest wizyta u lekarza, a by wykluczyć raka sutka.
Kolejne kroki terapeutyczne będą uzależnione od ustalenia przyczyny ginekomastii. Lekarz może zmienić niektóre leki na inne. W przypadku chorób ogólnoustrojowych, takich jak nadczynność tarczycy czy niewydolność nerek, konieczne będzie odpowiednie leczenie. Nowotwory jąder, przysadki mózgowej lub kory nadnerczy zazwyczaj leczy się operacyjnie, z możliwością zastosowania dodatkowej chemioterapii.
Ze względów kosmetycznych można również zdecydować się na zabieg usunięcia gruczołu piersiowego. Zwykle powiązany jest on z liposukcją, czyli odessaniem zbędnej tkanki tłuszczowej.
Podsumowanie
Ginekomastia manifestuje się poprzez powiększenie jednej lub dwóch piersi u chłopców i mężczyzn. Nie jest to stan zagrażający zdrowiu i życiu. Przyczyn upatruje się w zaburzeniach równowagi hormonalnej.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Pakiety firmowe dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Przeczytaj też:
- PMS – czym jest i jakie daje objawy?
- Zapalenie wyrostka robaczkowego – przyczyny
- Ostre zapalenie ucha środkowego – przyczyny i leczenie
- Swoboda Leczenia – Twój komfort i zdrowie w sezonie infekcji
- Egzema – czym jest i jakie daje objawy?
Źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/endokrynologia/choroby/168944,ginekomastia
https://sexed.pl/dojrzewanie-chlopcow-ginekomastia