Pomimo wzmożonego apetytu tracisz na wadze? Weź tę dolegliwość pod lupę – to może być nadczynność tarczycy. Jakiej jeszcze objawy daje choroba? Wyjaśniamy.
Nadczynność tarczycy – przyczyny
Nadczynność tarczycy to stan, w którym tarczyca produkuje zbyt wiele hormonów w porównaniu do tego, ile potrzebuje organizm. Do najczęstszych przyczyn choroby należą:
- guzki tarczycy – guz autonomiczny tarczycy, wole guzkowe nadczynne;
- choroba Gravesa i Basedowa – to choroba autoimmunologiczna, w której przebiegu własne przeciwciała pobudzają tarczycę do produkcji hormonów;
- podostre zapalenie tarczycy (związane z przebytą wcześniej infekcją wirusową);
- poporodowe zapalenie tarczycy.
Nadczynność tarczycy – objawy
Główne objawy niedoczynności tarczycy to:
- uczucie intensywnego ciepła;
- zwiększona potliwość;
- nerwowość, niepokój, drażliwość;
- drżenie rąk;
- utrata masy ciała mimo wzmożonego apetytu;
- częstsze oddawanie stolca lub biegunka;
- przyspieszone bicie serca, uczucie kołatania serca;
- osłabienie mięśni;
- wypadanie włosów;
- objawy oczne: wytrzeszcz, podwójne widzenie, obrzęk i zaczerwienienie powiek lub spojówek (charakterystyczne dla choroby Gravesa i Basedowa);
- zaburzenia cyklu miesiączkowego, trudności z zajściem w ciążę.
Oczywiście zakres i intensywność objawów przebiegają u każdej osoby nieco inaczej.
Nadczynność tarczycy – diagnoza
Potwierdzenie nadczynności tarczycy wymaga przeprowadzenia badań hormonalnych. Lekarz rodzinny może zlecić podstawowe badanie poziomu TSH we krwi w celu oceny funkcji tarczycy. Jeśli wynik okaże się nieprawidłowy, konieczne jest dalsze badanie, obejmujące oznaczenie poziomu wolnych hormonów tarczycy (FT4 i/lub FT3).
Do wdrożenia skutecznego leczenia konieczne jest znalezienie przyczyny wystąpienia choroby. W tym celu lekarz może zlecić badania takie jak USG tarczycy, biopsję aspiracyjną cienkoigłową, przeciwciała przeciwtarczycowe w surowicy i scyntygrafię tarczycy.
Nadczynność tarczycy – leczenie
Obecnie możliwych jest kilka metod leczenia zaburzeń tarczycy. Sposób leczenia nadczynności tarczycy zależy od różnych czynników, takich jak przyczyna choroby, jej nasilenie, wiek pacjenta oraz obecność innych schorzeń. Z tego powodu terapię dobiera się indywidualnie dla każdej osoby. Zwykle pierwszym krokiem jest wprowadzenie leków hamujących nadmierną produkcję hormonów tarczycy.
Nie można oczywiście lekceważyć nadczynności tarczycy, gdyż zbagatelizowanie problemu może prowadzić do wielu szkodliwych powikłań, takich jak:
- niewydolność serca;
- zaburzenia rytmu serca;
- osteoporoza;
- przełom tarczycowy.
Warto zaznaczyć, że istnieje możliwość wyleczenie choroby, ale to zależy od jej przyczyny.
Podsumowanie
Nadczynność tarczycy to zaburzenie, w którym gruczoł tarczowy wytwarza więcej hormonów, niż jest to konieczne dla organizmu. Do najczęstszych objawów tego schorzenia zaliczają się utratę masy ciała, wypadanie włosów czy dolegliwości oczne.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Pakiety firmowe dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Przeczytaj też:
- XEC – jakie objawy daje nowy wariant COVID-19?
- Miażdżyca – objawy i przyczyny
- Izotek – skutki uboczne przy leczeniu trądziku
- Alergia jesienna – co pyli jesienią?
- Wyprysk pieniążkowaty – przyczyny i objawy
Źródła:
https://www.mp.pl/nadczynnosc-tarczycy