Refluks żołądkowo-przełykowy to niezwykle powszechne schorzenie, które może mieć różne podłoże i dotyka on osób w każdym wieku. Do jego rozwoju dochodzi, gdy dolny zwieracz przełyku pracuje nieprawidłowo. Jakie zatem są objawy choroby refluksowej? Wyjaśniamy.
Refluks – czym jest?
O chorobie refluksowej przełyku mówi wtedy, gdy treść żołądkowa jest zarzucana do przełyku, co prowadzi do uciążliwych dolegliwości. Do przełyku wraca kwas solny i enzymy trawienne, a to powoduje nieprzyjemne pieczenie – czyli zgagę.
Refluks – czynniki
Czynniki prowadzące do rozwoju choroby refluksowej to:
- nieprawidłowa czynność dolnego zwieracza przełyku;
- zaburzenia motoryki przełyku – czyli nieprawidłowa czynność skurczowa przełyku;
- otyłość;
- zaburzenia opróżniania żołądka;
- nadwrażliwość przełyku;
- przepuklina rozworu przełykowego;
- zaburzenia integralności błony śluzowej przełyku;
- ciąża.
Refluks – objawy
Do typowych objawów refluksu należą:
- zgaga;
- uczucie cofania się treści żołądkowej;
- puste odbijanie;
- nadkwasota;
- pieczenie za mostkiem;
- ból górnej części brzucha.
Warto również zwrócić uwagę na objawy alarmowe, które wymagają konsultacji z lekarzem:
- ból przy połykaniu;
- zaburzenia połykania;
- utrata masy ciała;
- wymioty;
- krwawienia z przełyku;
Ponadto mogą pojawić się również mniej typowe objawy, takie jak: chrypka, suchy kaszel czy świszczący oddech.
Refluks – przyczyny
Gdy dolny zwieracz przełyku działa nieprawidłowo lub jest osłabiony, kwaśne treści żołądkowe mogą cofać się do przełyku. To z kolei powoduje zjawisko znane jako refluks żołądkowo-przełykowy.
Choroba refluksowa przełyku może również rozwijać się jako powikłanie innych schorzeń, takich jak cukrzyca, twardzina, choroby związane z długotrwałym nadużywaniem alkoholu, a także niektóre zaburzenia hormonalne.
Refluks – leczenie
Leczenie choroby refluksowej jest skupione na wyeliminowaniu objawów i powikłań. Trzeba więc zadbać o zmianę stylu życia, wprowadzenie odpowiedniej farmakoterapii lub podjąć działania chirurgiczne.
Należy zadbać o mniejsze posiłki spożywane częściej oraz unikać jedzenia najpóźniej 3 godziny przed snem. Warto również zrezygnować z tłustych i mocno przyprawionych potraw, napojów gazowanych, czekolady, cytrusów, kawy, a także alkoholu i papierosów. Można też sięgnąć po leki bez recepty, które zobojętniają sok żołądkowy (nie zaleca się jednak stosowania ich przez długi czas).
Podsumowanie
Refluks pojawia się wtedy, gdy treść żołądkowa jest zarzucana do przełyku. Powoduje to pieczenie w przełyku (zgaga), puste odbijanie czy nadkwasotę. Leczenie wymaga zmian w stylu życia i wprowadzenia zbilansowanej diety.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Pakiety firmowe dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Przeczytaj też:
- Tętniak mózgu – przyczyny i objawy
- Nadczynność tarczycy – przyczyny i objawy
- Żółtaczka – przyczyny i objawy
- Łuszczyca – przyczyny i objawy
- Refluks – przyczyny i objawy
Źródła:
https://www.allecco.pl/artykuly/refluks-zoladkowo-przelykowy-co-go-powoduje-i-jak-go-leczyc.html