Rozedma płuc to patologiczny stan, który wyniszcza części płuc odpowiedzialne za wymianę gazową. Nieleczona może prowadzić do niewydolności oddechowej, a nawet zgonu. Na co zatem zwrócić uwagę w rozpoznaniu choroby? Wyjaśniamy.
Rozedma płuc – czym jest?
To patologiczny stan, który jest związany ze zwiększoną ilością powietrza w płucach niż normalnie. Wynika ona z przewlekłych procesów zapalnych w oskrzelach – np. przewlekłego nieżytu oskrzeli, astmy oskrzelowej czy obturacyjnej choroby płuc. W miarę postępu choroby pęcherzyki płucne stopniowo tracą zdolność do rozciągania się, co skutkuje coraz większymi trudnościami w dostarczaniu tlenu do krwi. W efekcie narasta duszność, która w zaawansowanym etapie pojawia się nawet podczas odpoczynku.
Rozedma płuc – objawy
Występowanie objawów rozedmy jest zależne od stadium zaawansowania choroby. Na początkowym etapie duszności mogą pojawić się głównie po wysiłku fizycznym. Z biegiem rozwoju choroby dokuczają one coraz częściej – nawet w spoczynku. Do pozostałych objawów należą:
- świszczący oddech;
- kaszel;
- zawroty głowy;
- utrata masy ciała;
- osłabienie mięśni.
Rozedma płuc – powikłania
Choroba rozwija się etapowo, a pierwsze dolegliwości są bardzo często lekceważone przez pacjentów. Niemniej w zaawansowanym stadium może dojść do rozwoju groźnych powikłań, takich jak:
- pęcherze rozedmowe;
- odma opłucnowa;
- serce płucne;
- niewydolność oddechowa.
Rozedma płuc – diagnoza
Rozpoznanie rozedmy płuc zazwyczaj rozpoczyna się od prześwietlenia klatki piersiowej, które może ujawnić objawy rozdęcia płuc i czasami rozległe pęcherze rozedmowe. Jednak, aby potwierdzić diagnozę, często niezbędne jest bardziej szczegółowe badanie – tomografia komputerowa o wysokiej rozdzielczości.
Rozedma płuc – leczenie
Rozedma jest leczona objawowo, więc łagodzi się jej dolegliwości i spowalnia proces rozwoju choroby. Stosuje się zwykle farmakoterapię, która rozszerza oskrzela, co łagodzi kaszel i duszności. Nierzadko sięga się także po antybiotyki, wziewne kortykosteroidy oraz rehabilitację oddechową i tlenoterapię.
W niektórych przypadkach konieczna jest także interwencja chirurgiczna. Wtedy też zmniejsza się objętość płuc, usuwa się segmenty płuc z uszkodzoną tkanką płucną. W niezwykle trudnych stadiach przeszczepia się płuca.
Podsumowanie
Rozedma płuc wiąże się ze zwiększoną ilością powietrza w płucach, co powoduje uciążliwe duszności. Oprócz tego patologiczny stan manifestuje się poprzez kaszel, zawroty głowy czy świszczący oddech. Ignorowanie dolegliwości może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak: pęcherze rozedmowe czy odma opłucnowa.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Pakiety firmowe dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Przeczytaj też:
- Wyprysk pieniążkowaty – przyczyny i objawy
- Tętniak mózgu – przyczyny i objawy
- Nadczynność tarczycy – przyczyny i objawy
- Żółtaczka – przyczyny i objawy
- Łuszczyca – przyczyny i objawy
Źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/pochp/podstawoweinformacje/54208,rozedma-pluc
https://www.doz.pl/czytelnia/a12407-Rozedma_pluc_8211_leczenie_i_powiklania