Choroba neurodegeneracyjna, jaką jest stwardnienie zanikowe boczne, prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia ośrodkowego i obwodowego neuronu ruchowego. Zazwyczaj, od momentu diagnozy, pacjenci żyją średnio 3 do 5 lat, chociaż w niektórych wyjątkowych przypadkach mogą przeżyć dłużej. Jakie są przyczyny i objawy choroby? Wyjaśniamy.
Stwardnienie zanikowe boczne – czym jest?
Stwardnienie zanikowe boczne, czyli Sclerosis lateralis amyothropica (SLA), to choroba o podłożu neurologiczny powstająca na skutek uszkodzenia obwodowego i ośrodkowego neuronu ruchowego.
Uszkodzenie struktury powoduje stopniowy proces neurozwyrodnieniowy, który niszczy włókna nerwowe odpowiedzialne za mięśnie. W miarę postępu choroby coraz większe deficyty ruchowe prowadzą do utraty zdolności do wykonywania podstawowych i precyzyjnych zadań. W konsekwencji osoby dotknięte SLA tracą pełną mobilność i funkcjonalność motoryczną, stając się w pełni osobami z niepełnosprawnością
Warto też wspomnieć, że SLA nie jest chorobą, która oddziałuje na zdrowie psychiczne. Niestety mylnie uważa się, że może prowadzić do upośledzenia umysłowego.
Stwardnienie zanikowe boczne – kto choruje?
Zwykle choroba pojawia się u osób w wieku 50-65 lat i dwukrotnie częściej zapadają na nią mężczyźni. Co ważne, jest to dość rzadka choroba, którą diagnozuje się u ok. 3 na 100 000 osób.
Stwardnienie zanikowe boczne – przyczyny
Dotychczas nie udało się wskazać przyczyn rozwoju SLA. Eksperci często podejrzewają, że winę ponosi mutacja genetyczna, podłoże wirusowe, a nawet nadmierny wpływ stresu. Wciąż nie wiadomo dokładnie, który z tych czynników ryzyka najbardziej zwiększa szanse na rozwój patologii w obrębie neuronu ruchowego.
Stwardnienie zanikowe boczne – objawy
Na różnych etapach rozwoju choroby stwardnienie zanikowe boczne daje różne objawy. Początkowo można zaobserwować dolegliwości, takie jak:
- skurcze i ból mięśni;
- zanik drobnych mięśni ręki;
- drętwienie i mrowienie;
- niekiedy problemy z przełykaniem i mową;
- niesymetryczne osłabienie mięśni rąk.
Inne objawy, które pojawiają się w przebiegu choroby:
- szybka męczliwość,
- problemy z chodzeniem, potykanie się,
- drżenie kończyn,
- nieadekwatne do sytuacji śmiech i płacz,
- nadmierne ziewanie,
- zaburzenia funkcji poznawczych.
W miarę postępu choroby następuje paraliż nerwów odpowiedzialnych za oddychanie i przełykanie. W zaawansowanych stadiach SLA pacjent traci zdolność do poruszania się i wymaga intensywnej opieki specjalistycznej, ponieważ większość jego mięśni jest sparaliżowana.
Stwardnienie zanikowe boczne – leczenie
Niestety stwardnienie zanikowe boczne jest chorobą nieuleczalną. Lekarze zalecają jednak stosowanie ryluzolu (dostępny i refundowany w Polsce), który wydłuża życie o ok. 3 miesiące przy 18-miesięcznym leczeniu. Inne środki stosowane w procesie leczenia, to m.in. leki obniżające napięcie mięśni, zmniejszające nadmierne ślinienie się, leki ułatwiające zasypianie czy stabilizatory nastroju.
Ważną częścią leczenia jest też rehabilitacja. Choć nie przekłada się ona na zwalczanie zaburzeń ruchowych i nie poprawia motoryki pacjenta, to działa pozytywnie na ogólne samopoczucie, jakość snu i zwalczanie bólu.
Podsumowanie
Stwardnienie zanikowe boczne to choroba neurologiczna, która prowadzi do nieodwracalnej utraty kontroli nad mięśniami. W zaawansowanym stadium pacjent traci zdolność poruszania się i wymaga specjalistycznej opieki. Jest to choroba nieuleczana.
Przeczytaj też:
- Cukrzyca typu 3 – jakie są jej przyczyny?
- Telekonsultacja medyczna – dlaczego warto wybrać ją w sezonie wzmożonej zachorowalności?
- Padaczka – czym jest i jakie są jej przyczyny?
- Nadciśnienie tętnicze – przyczyny i objawy
- Przerost gruczołu krokowego – przyczyny i objawy
Źródła:
https://openmedical.pl/stwardnienie-zanikowe-boczne-sla-przyczyny-objawy-i-leczenie/#0
https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/co-to-jest-stwardnienie-zanikowe-boczne