Zanik wieloukładowy do złudzenia może przypominać Parkinsona, gdyż obie choroby wywołują podobne objawy. MSA jest jednak znacznie poważniejszym schorzeniem. Jakie powoduje ono dolegliwości i jakie są jego przyczyny? Wyjaśniamy.
MSA – czym jest?
MSA, czyli Multiple system atrophy, to zanik wieloukładowy, które jest rzadką chorobą neurodegeneracyjną – w jej przebiegu uszkodzeniu ulega wiele struktur mózgu. Choroba daje więc objawy podobne do choroby Parkinsona oraz kilka typowych dla swojego przebiegu dolegliwości, co czyni ją znacznie poważniejszym schorzeniem.
MSA – typowe objawy
Najczęstsze objawy MSA to:
- spowolnienie ruchowe;
- sztywność mięśni;
- drżenie kończyn;
- problemy z utrzymaniem równowagi i koordynacji ruchowej;
- spadki ciśnienia tętniczego;
- uczucie oszołomienia i zawroty głowy podczas stania;
- zaparcia i problemy z kontrolą pęcherza moczowego;
- zaburzenia funkcji seksualnych.
Warto dodać, że w przypadku dominacji dolegliwości typowych dla Parkinsona (spowolnienie ruchów, sztywność mięśni oraz drżenie kończyn) MSA określa się jako MSA-P. Natomiast przy objawach związanych z uszkodzeniem móżdżku mowa o postaci MSA-C.
MSA – grupa ryzyka
MSA występuje u kobiet i mężczyzn w jednakowym stopniu. Objawy zazwyczaj pojawiają się między 50 a 60 rokiem życia, a choroba dotyka 3-4 osoby na 100 000, co czyni ją rzadką.
MSA – przyczyny choroby
Niestety dokładna przyczyny nie jest znana. Badania pozwalają tylko zaobserwować nagromadzenie białka zwanego alfasynukleiną, które występuje w wielu komórkach nerwowych. Oczywiście nie ma ona charakteru zakaźnego i nie uchodzi za chorobę dziedziczną (choć odnotowano rodzinnych historii choroby).
MSA – diagnoza choroby
Choroba często jest mylona z Parkinsonem, ale diagnozę zwykle składa się na podstawie objawów klinicznych i badania fizykalnego. Często lekarze kierują też pacjentów na rezonans magnetyczny mózgu, testy czynnościowe pęcherza moczowego, ocenę występowania hipotonii ortostatycznej (pomiar ciśnienia tętniczego w pozycji leżącej i stojącej).
MSA – leczenie
Nadal nie ma metody leczenia, które zatrzymywałaby rozwój choroby. Objawy charakterystyczne dla Parkinsona leczy się zwykle lewodopą. Ponadto w leczeniu stosuje się także leki, które pomagają w radzeniu sobie z problemami związanymi z oddawaniem moczu. W niektórych przypadkach podawane są zastrzyki z toksyny botulinowej w celu zmniejszenia mimowolnych ruchów. Często zalecana jest też terapia ruchowa i logopedyczna oraz terapia psychologiczna.
Podsumowanie
MSA to choroba, w której przebiegu wiele struktur mózgu ulega uszkodzeniu. Daje ona objawy, takie jak spowolnienie ruchowe, sztywność mięśni, drżenie kończyn. Niestety jej przyczyny nie są do końca znane i nadal brakuje niezawodnej metody, która zahamowałaby rozwój choroby.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Pakiety firmowe dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Przeczytaj też:
- Łuszczyca – przyczyny i objawy
- Refluks – przyczyny i objawy
- Rozedma płuc – przyczyny i objawy?
- Cukrzyca ciążowa – wszystko, co musisz wiedzieć
- Wodobrzusze – czym jest i jakie daje objawy?
Źródła:
International Parkinson and Movement Disorder Society, Zanik wieloukładowy. Podstawowe informacje dla pacjenta, https://www.movementdisorders.org/