Podejrzewasz, że Twoje dziecko może mieć autyzm? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, co może go sygnalizować. Pamiętaj jednak, że to lekarz stawia diagnozę i w przypadku jakichkolwiek podejrzeń – umów swoje dziecko na wizytę.
Autyzm – czym jest i jakie są przyczyny?
Autyzm jest zaburzeniem neurorozwojowym, więc wpływa na różne obszary rozwoju danej osoby. Źródłem atypowości rozwoju jest funkcjonowanie mózgu, trudno jednak wskazać jednoznaczne przyczyny, które odpowiadają ze rozwój autyzmu.
Na występowanie zaburzenia może mieć wpływ genetyka, późny wiek rodziców, cukrzyca, niedoczynność tarczycy u matki, a nawet bycie wcześniakiem. Autyzm w różny sposób manifestuje się u każdej osoby, dlatego też mówi się, że jest to spektrum.
Autyzm – objawy
Symptomy autyzmu zazwyczaj ujawniają się już w niemowlęctwie lub wczesnym dzieciństwie i pozostają z osobą na całe życie, choć mogą ewoluować w zależności od wieku oraz poziomu otrzymywanego wsparcia. Niektóre dorosłe osoby na spektrum autyzmu prowadzą zupełnie niezależne życie, podczas gdy inne potrzebują znacznej pomocy w codziennych zadaniach.
Jedne z wczesnych objawów, jakie można zaobserwować przed 3 rokiem życia, to brak:
- reakcji na własne imię w 12 miesiącu życia;
- zwracania uwagi na przedmioty, na które patrzy rodzic lub które wskazuje;
- prostych gestów typu gest „papa” w wieku 12 miesięcy;
- gaworzenia w wieku 12 miesięcy;
- kontaktu wzrokowego;
- wskazywania palcem do 14 miesiąca życia;
- odwzajemniania uśmiechów i ekspresji twarzy rodzica;
- prób zainteresowania rodzica tym, co je ciekawi;
- umiejętności bawienia się „na niby” (np. udawanie, że karmi lalkę) w 18 miesiącu życia”.
U starszych dzieci można zaobserwować objawy, takie jak:
- brak zainteresowania ludźmi;
- nieumiejętność wchodzenia w rolę w zabawie;
- bark inicjowania kontaktu, wspólnej zabawy, zdobywania przyjaciół;
- nieangażowanie się w zabawy grupowe;
- nieumiejętność naśladowania;
- nieużywanie zabawek w kreatywny sposób;
- umiejętności bawienia się „na niby”;
- trudności w rozumieniu uczuć lub mówieniu o uczuciach;
- niereagowanie na kontakt, kiedy inni zwracają się do niego;
- nie dzieli się osiągnięciami lub zainteresowaniami np. zabawkami, rysunkami.
Autyzm – jego odmiany
Autyzm dzieli się na autyzm dziecięcy, charakteryzujący się pierwszymi objawami pojawiającymi się przed trzecim rokiem życia, oraz autyzm atypowy, który diagnozowany jest u starszych dzieci i może nie spełniać pełnych kryteriów autyzmu dziecięcego. Do spektrum autyzmu należy również zespół Aspergera.
Autyzm – diagnostyka
Rozpoznanie autyzmu opiera się między innymi na zaobserwowaniu określonej ilości zaburzonych interakcji społecznych i językowych. Wykonuje się tym celu testy, takie jak Autism Diagnostic Observation Schedule. W procesie diagnozowania dziecka kluczowe jest, aby zespół specjalistów z różnych dziedzin przeprowadził kompleksowe badania, uwzględniając schorzenia, które mogą naśladować objawy spektrum autyzmu, takie jak zaburzenia słuchu, wzroku oraz inne choroby neurologiczne. Istotna jest tu również rola rodziców, którzy obserwują nieprawidłowości w zachowaniu dziecka.
Autyzm – leczenie
Dzieci z autyzmem przede wszystkim potrzebują terapii behawioralnej, która według badań przynosi największe korzyści. Dzięki niej, w wielu przypadkach, dzieci mogą osiągać wyniki w nauce zbliżone do rówieśników bez autyzmu. Jednak, aby terapia była skuteczna, niezbędna jest współpraca wielodyscyplinarnego zespołu, który obejmuje nie tylko psychologa, ale także logopedę, pedagoga i terapeutę ruchowego. Taka kompleksowa opieka zapewnia dziecku wszechstronne wsparcie i maksymalne wykorzystanie jego potencjału.
Nie sposób zapobiec powstawaniu autyzmu – jest on ściśle związany z genetyką i mechanizmami dziedziczenia.
Podsumowanie
Nie wszystkie zachowania charakterystyczne dla spektrum autyzmu muszą oznaczać, że ktoś jest autystyczny. Wiele z tych objawów może wynikać z innych schorzeń. Jeśli jednak zauważymy u naszego dziecka jakiekolwiek z wymienionych symptomów, powinniśmy skonsultować się z lekarzem, który zleci dalsze badania.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Pakiety firmowe dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Przeczytaj też:
- Cukrzyca typu 3 – jakie są jej przyczyny?
- Telekonsultacja medyczna – dlaczego warto wybrać ją w sezonie wzmożonej zachorowalności?
- Padaczka – czym jest i jakie są jej przyczyny?
- Nadciśnienie tętnicze – przyczyny i objawy
- Przerost gruczołu krokowego – przyczyny i objawy
Źródła:
https://polskiautyzm.pl/objawy-autyzmu-dzieci-mlodziez-dorosli
https://www.damian.pl/zdrowie-psychiczne/autyzm/#przyczyny
https://www.doz.pl/czytelnia/a17106-Jak_u_dziecka_rozpoznac_autyzm_Przyczyny_objawy_terapia