Astenia to stan długotrwałego zmęczenia, charakteryzujący się ciągłym uczuciem znużenia, osłabienia i braku motywacji. Może ona być zarówno przyczyną, jak i objawem wielu różnych chorób i zaburzeń. Jak dokładnie objawia się ten stan? Wyjaśniamy.
Astenia – czym jest?
Astenia to inna nazwa na przewlekłe zmęczenie, czyli stanu, w którym doświadcza się uciążliwego zmęczenia i znużenia. Może być ona jednak znaczącą przyczyną i objawem poważnych schorzeń czy zaburzeń.
Astenia – objawy
Typowymi objawami dla astenii są trwałe uczucie zmęczenia oraz brak energii. Brak motywacji i przemęczenie towarzyszą chorym już od samego momentu przebudzenia. Obniżona energia przekłada się na fizyczną niewydolność, co oczywiście odbija się na codziennych obowiązkach zarówno w domu, jak i w pracy. W tym stanie można zaobserwować nawet zmniejszenie się poziomu zdolności intelektualnych.
Ponadto obserwuje się również:
- mniejszą odporność na stres, a to prowadzi do większej nerwowości, a nawet histerii;
- unikanie codziennych obowiązków i mniejszą aktywność;
- omijanie sytuacji konfliktowych;
- bezsenność;
- palpitacje serca;
- nudności, wymioty oraz problemy żołądkowo-jelitowe;
- utratę masy ciała u osób z astenią.
Astenia – przyczyny
Przyczyn i czynników wywołujących taki stan może być naprawdę wiele, gdyż wszystko zależy od indywidualnej jednostki. Winna może być przewlekła choroba, depresja, zaburzenia lękowe, psychoza czy schizofrenia. Do pozostałych przyczyn zalicza się też:
- anoreksję,
- choroby metaboliczne,
- niedoczynność tarczycy,
- choroby układu sercowo-naczyniowego,
- choroby układu oddechowego,
- niewydolność nerek,
- choroby neurologiczne,
- zaburzenia hormonalne,
- nadużywanie narkotyków lub/i alkoholu.
Interesujące jest to, że badania sugerują, iż praca w korporacyjnym środowisku biurowym może mieć wpływ na rozwój astenii.
Astenia – leczenie
Pierwszym krokiem w leczeniu astenii jest odszukanie jej przyczyny, co znacznie ułatwi podjęcie odpowiednich kroków. Lekarz musi więc przeprowadzić szczegółowy wywiad i zlecić niezbędne badania. Sporym wyzwaniem okazuje się jednak odróżnienie astenii od przewlekłego zmęczenia.
Kolejne kroki mogą wymagać włączenia farmakoterapii i wdrożenia psychoterapii. Często istotną rolę odgrywa też nauka optymalnych technik relaksacyjnych.
Podsumowanie
Astenia to stan przewlekłego zmęczenia, w którym pojawia się nieustanne znużenie i osłabienie, a także brak motywacji. Może być ona przyczyną i objawem przeróżnych chorób oraz zaburzeń.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Pakiety firmowe dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Przeczytaj też:
- Żółtaczka – przyczyny i objawy
- Łuszczyca – przyczyny i objawy
- Refluks – przyczyny i objawy
- Rozedma płuc – przyczyny i objawy?
- Cukrzyca ciążowa – wszystko, co musisz wiedzieć
Źródła
https://www.doz.pl/czytelnia/a17443-Astenia__objawy_przyczyny_leczenie
https://swiatzdrowia.pl/artykuly/astenia-co-to-jest-objawy-przyczyny-i-leczenie/