Często wydaje nam się, że jesteśmy po prostu zmęczeni i wystarczy chwila odpoczynku, aby stanąć na nogi. Nie zawsze jest to jednak zwykły stan – może to być bowiem zespół chronicznego zmęczenia, który znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie. Sprawdź, z jakimi objawami się to wiąże.
Czym jest zespół chronicznego zmęczenie?
Przewlekłe zmęczenie to nic innego, jak wyniszczające zmęczenie, trwające dłużej niż sześć miesięcy i wiąże się z określonymi objawami fizycznymi. Może ono zmuszać organizm do zredukowania wydajności w codziennych czynnościach i obowiązkach nawet o połowę. Choć nadal to schorzenie jest słabo opisane, to coraz więcej osób boryka się z tym problemem.
Schorzenie dotyka zwykle nastolatków i osób w sile wieku. Zwykle są to ludzie w wieku od 19 do 39 lat.
Zespół chronicznego zmęczenie – objawy
Symptomy zespołu chronicznego zmęczenia stanowią również wytyczne diagnostyczne, których można użyć do identyfikacji tego zaburzenia. Bardzo często choroba ma nagły początek, a jej czynnikiem zapalnym są infekcje. Do objawów należy zaliczyć:
- epizody silnego zmęczenia i wyczerpania, trwające przez co najmniej sześć miesięcy, które są stałe lub powtarzające się, nawet pomimo podejmowania działań mających na celu odpoczynek – odpowiednia ilość snu, przerwy w nauce, pracy czy techniki relaksacyjne;
- zmęczenie wynikające z zespołu chronicznego zmęczenia jest na tyle intensywne, że ma szkodliwy wpływ na różne sfery życia osoby dotkniętej tym schorzeniem, mogąc przyczynić się do negatywnych skutków w obszarze zawodowym, społecznym i rodzinnym.
- dodatkowo, osoba doświadczająca objawów zespołu chronicznego zmęczenia zauważa u siebie występowanie 4 lub więcej poniższych objawów:
- zburzenia funkcji poznawczych, takich jak: koncentracja uwagi czy pamięć;
- dolegliwości bólowe gardła;
- powiększone węzły chłonne szyi lub gardła;
- przewlekłe bóle mięśni;
- ból stawów (wrażenie, że całe ciało jest obolałe);
- ból głowy;
- zaburzenia snu.
Zespół chronicznego zmęczenie – przyczyny
Obecnie brak konkretnych czynników inicjujących, które byłby odpowiedzialne za powstanie tego zespołu. Wiele głosów przemawia za tym, że przyczyną powstania schorzenia może być przebyta w przeszłości infekcja. Przewijały się badania na temat tego, że winne zachorowaniu mogą być przebyte wirus Epsteina-Barr (EBV) lub HHV-6. Lecz to trop, który nie do końca wyjaśnia wszystkie objawy zespołu. Natomiast często mówi się też, że winne są tu czynniki psychospołeczne – zdolność do radzenia sobie ze stresem i obecność problemów czy konfliktów.
Zespół chronicznego zmęczenie – leczenie
Jak dotąd nie powstała powszechnie sprawdzona metoda leczenia zespołu chronicznego zmęczenia, która byłaby jednak skuteczna u wszystkich pacjentów. To dlatego, że przyczyny schorzenia nie są w pełni poznane, co utrudnia stworzenie jednej poprawnej ścieżki leczenia.
Obecnie najczęściej zaleca się farmakoterapię i psychoterapię. Korzysta się zwykle z leków:
- przeciwwirusowych;
- immunologicznych;
- przeciwdepresyjnych;
- niesteroidowych przeciwzapalnych;
- z dodatkiem mieszanki z oleju wiesiołka i oleju rybnego.
- z siarczanem magnezowym.
Podsumowanie
Zespół chronicznego zmęczenia to wyniszczające zmęczenie, trwające dłużej niż sześć miesięcy, które wiąże się z określonymi objawami fizycznymi. Przyczyną powstania schorzenia może być przebyta w przeszłości infekcja.
Przeczytaj też:
- Miażdżyca – objawy i przyczyny
- Izotek – skutki uboczne przy leczeniu trądziku
- Alergia jesienna – co pyli jesienią?
- Wyprysk pieniążkowaty – przyczyny i objawy
- Tętniak mózgu – przyczyny i objawy
Źródła:
https://gemini.pl/poradnik/artykul/zespol-chronicznego-zmeczenia-przyczyny-objawy-leczenie/
https://www.vitaimmun.pl/zespol-chronicznego-zmeczenia-co-to-jest/