To choroba weneryczna, która znacznie częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Co ważne, bardziej narażone są na nią kobiety starsze niż młodsze. Rzęsistkowica daje różne symptomy, a w wielu przypadkach może nawet przebiega bezobjawowo. Jak zatem rozpoznać chorobę? Wyjaśniamy.
Rzęsistkowica – przyczyny
To choroba, która przenosi się drogą płciową, a wszystkiemu winny jest patogen zwany rzęsistkiem pochwowym. Bytuje on najczęściej na sromie, w pochwie lub na cewce moczowej czy w świetle pęcherza moczowego. Charakterystycznym sygnałem zakażenia u kobiet jest zwiększone pH pochwy.
Rzęsistkowica – objawy
Wielu zakażonych nie doświadcza żadnych objawów, bo infekcja może mieć łagodny bądź intensywny przebieg. Najczęściej symptomy pojawiają się w przedziale od 5 do 38 dni.
Objawy u kobiet:
- ból przy oddawaniu moczu lub w czasie spółkowania;
- obrzęk, tkliwość i świąd w okolicach pochwy (czasami też po na udach);
- pienista wydzielina z pochwy – czasem w kolorze żółtozielonym i o nieprzyjemnym zapachu.
Objawy u mężczyzn:
- częste parcie na mocz;
- pieczenie po oddaniu moczu lub ejakulacji;
- swędzenie i podrażnienie wewnątrz prącia;
- obrzęk i zaczerwienienia żołędzi prącia i napletka;
- nieprawidłową białą i rzadką wydzielinę z prącia.
Rzęsistkowica – leczenie
W przypadku zakażenia konieczne jest przeprowadzenie testu na wykrycie patogenu. Po pozytywnym wyniku przystępuje się do leczenia, w którym stosuje się zwykle metronidazol lub tynidazol w tabletkach. Leczeniu podlegają również partnerzy osób zakażonych. Oczywiście ponowne zarażenie się jest jak najbardziej możliwe, dlatego warto pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu w postaci prezerwatywy.
Rzęsistkowica – powikłania
Nieleczona infekcja może funkcjonować w organizmie przez bardzo długi czas, co niestety zwiększa ryzyko zachorowania na inne choroby weneryczne i przenoszenia ich na inne osoby. Niewyleczona rzęsistkowica to stan zapalny, który stwarza warunki do łatwiejszego zakażenia się wirusem HIV.
Podsumowanie
Rzęsistkowica to choroba przenoszona drogą płciową, która znacznie częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Infekcja często przebiega bezobjawowo, a pojawiające się dolegliwości to, m.in. ból przy oddawaniu moczu, nieprawidłowa wydzielina czy świąd.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Pakiety firmowe dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Przeczytaj też:
- PMS – czym jest i jakie daje objawy?
- Zapalenie wyrostka robaczkowego – przyczyny
- Ostre zapalenie ucha środkowego – przyczyny i leczenie
- Swoboda Leczenia – Twój komfort i zdrowie w sezonie infekcji
- Egzema – czym jest i jakie daje objawy?
Źródła:
https://gemini.pl/poradnik/artykul/rzesistkowica-przyczyny-objawy-leczenie
https://diag.pl/pacjent/artykuly/czym-objawia-sie-rzesistkowica