Parcie na podbrzusze i częste wizyty w toalecie to jedne z typowych objawów zapalenia pęcherza. Kojarzy się ono głównie z kobietami, co nie oznacza, że nie może też dotknąć mężczyzn. Na jakie objawy zwrócić uwagę i jak leczyć zapalenie pęcherza? Podpowiadamy.
Zapalenie pęcherza u mężczyzn – przyczyny
Zapalenie pęcherza moczowego znacznie częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. To dlatego, że kobiety mają krótszą cewkę moczową – ok. 4,5 cm, przez co droga dla bakterii jest krótsza. Natomiast mężczyźni mają ją dłuższą – ok. 18–20 cm, co z kolei utrudnia bakteriom dotarcie do pęcherza moczowego.
Za główną przyczynę infekcji w przypadku mężczyzn uznaje się zakażenie bakterią E.coli. Do występowania zapalenia pęcherza u mężczyzn (i nie tylko u nich) może dojść za sprawą nieodpowiedniej higieny i ryzykownych stosunków seksualnych. Za inne czynniki można uznać także:
- cukrzycę (zwłaszcza niewyrównana),
- kamicę nerkową,
- zastój moczu,
- obecność cewnika moczowego,
- refluks pęcherzowo-moczowodowy,
- niedawne zabiegi urologiczne,
- sędziwy wiek,
- leczenie immunosupresyjne,
- rozrost prostaty prowadzący do zwężenia cewki moczowej,
- pęcherz neurogenny.
Zapalenie pęcherza u mężczyzn – objawy
Objawy zapalenia pęcherza u mężczyzn są podobne do tych pojawiających się u kobiet.
Najczęstsze objawy to:
- częste oddawanie moczu,
- uczucie parcia na mocz,
- ból w okolicy podbrzusza.
Może pojawić się również ból przy oddawaniu moczu, choć ten zwykle wiąże się z zapaleniem cewki moczowej. Pamiętaj, że częste oddawanie moczu i ból podbrzusza mogą też występować, gdy obecny jest zespół jelita drażliwego.
Zapalenie pęcherza u mężczyzn – leczenie
Leczenie prowadzone jest w zależności od stanu ogólnego pacjenta. Zapalenie pęcherza u mężczyzn należy skonsultować z lekarzem, który postawi trafną diagnozę. W tym celu niezbędne są ogólne badania moczu i czasami posiew nasienia.
W zapaleniu pęcherza u mężczyzn stosuje się głównie antybiotyki z grupy fluorochinolonów, np. ciprofloksacyny. Oczywiście w przypadku bólu może być stosowany paracetamol. W przypadku wystąpienia zapalenia pęcherza u kobiet stosuje się furaginę, jednak mężczyźni nie powinni przyjmować jej bez konsultacji z lekarzem. Może ona bowiem negatywnie wpłynąć na funkcję jąder – np. obniżać ilość plemników.
Zdarzają się przypadki, kiedy pacjent musi zostać hospitalizowany. Dzieje się tak w przypadku:
- przewlekłej choroby nerek;
- upośledzenia odporności;
- poważnych chorób współistniejących;
- nudności i wymiotów;
- nasilenia dolegliwości.
Podsumowanie
Zapalenie pęcherza u mężczyzn daje podobne objawy jak u kobiet. W leczeniu wykorzystuje się głównie antybiotyki, należy jednak uważać na furaginę. Może ona negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie jąder.
*Poznaj lepiej nasze pakiety indywidualne i pakiety dla firm. Nasze oferty są dostosowane do aktualnych potrzeb pacjentów, kilka wariantów, różne benefity i kompleksowe usługi.
Przeczytaj też:
- Łuszczyca – przyczyny i objawy
- Refluks – przyczyny i objawy
- Rozedma płuc – przyczyny i objawy?
- Cukrzyca ciążowa – wszystko, co musisz wiedzieć
- Wodobrzusze – czym jest i jakie daje objawy?
Źródła:
https://gemini.pl/poradnik/artykul/zapalenie-pecherza-u-mezczyzn-jak-mu-zapobiec/