Fobia społeczna to jedno z zaburzeń lękowych, która może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowania i obniżyć jakość życia. Jakie zatem pojawiają się objawy i czym dokładnie jest lęk społeczny? Wyjaśniamy!
Fobia społeczna – czym jest?
Fobia społeczna jest zaburzeniem lękowym, który charakteryzuje się intensywnym oraz uporczywym strachem przed ludźmi i ich obserwacją. Często lęk jest na tyle paraliżujący, że znacząco zaburza codzienne funkcjonowanie i wykonywanie prozaicznych obowiązków.
Osoba dotknięta tego typu zaburzeniami lękowymi stara się za wszelką cenę unikać kontaktu z innymi ludźmi, a zwykła rozmowa czy wystąpienie publiczne powodują u niej ogromny strach. Często takie osoby mogą nie być w stanie korzystać z toalet publicznych czy nawet jeść w restauracjach.
Może mieć ona przebieg uogólniony – strach przed większością ludzi spoza bliskiego grona, lub nieuogólnioną, czyli związaną z konkretnymi sytuacjami społecznymi (np. rozmowa z płcią przeciwną).
Fobia społeczna – objawy
Niestety bardzo często fobię społeczną myli się z nadmierną nieśmiałością, dlatego też bardzo istotne jest zwrócenie uwagi na występujące objawy. W fobii społecznej pojawia się:
- silny lęk przed byciem w centrum uwagi lub obawa przed zachowaniem się w sposób, który może być uznany za kłopotliwy czy kompromitujący;
- unikanie sytuacji prowadzących do znalezienia się w centrum uwagi lub takich, które potencjalnie mogą skutkować kompromitacją.
Często w takim zaburzeniu lękowym pojawiają się też co najmniej dwa poniższe objawy:
- uczucie bicia lub ciężaru serca;
- przyspieszenie czynności serca;
- drżenie lub dygotanie;
- pocenie się;
- suchość w jamie ustnej;
- uczucie dławienia się;
- utrudnione oddychanie;
- ból lub dyskomfort w klatce piersiowej;
- zawroty głowy;
- wrażenie omdlenia;
- uderzenia gorąca lub zimna;
- poczucie odrętwienia.
Fobia społeczna – przyczyny
Przyczyn powstania fobii społecznej może być bardzo dużo. Mogą to być czynniki genetyczne, biologiczne lub związane z traumami czy wychowaniem.
Taki rodzaj (i nie tylko) zaburzeń lękowych może zrodzić się z negatywnych doświadczeń, takich jak przemoc fizyczna, seksualna czy psychiczna.
Fobia społeczna – sposoby radzenia
Kluczowym sposobem na radzenie sobie z fobią jest pomoc specjalisty. Dzięki terapii zyskasz możliwość poznania źródeł lęku oraz mechanizmy, jakie go wywołują. Zyskasz cenne informacji i sposoby na radzenie sobie z problemem, a w praktykach eksperymentalnych nawet stawisz mu czoła.
Jeśli boisz się iść na pierwszą wizytę, zawsze możesz skorzystać z telemedycyny, która ułatwi Ci dostęp do pomocy bez wychodzenia z domu.
Podsumowanie
Fobia społeczna to zaburzenie lękowe, które objawia się ogromnym, paraliżującym strachem przed ludźmi i interakcją z nimi. Często lęk jest na tyle intensywny, że odciska znaczące piętno na codziennym funkcjonowaniu pacjenta.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Pakiety firmowe dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Przeczytaj też:
- Cukrzyca typu 3 – jakie są jej przyczyny?
- Telekonsultacja medyczna – dlaczego warto wybrać ją w sezonie wzmożonej zachorowalności?
- Padaczka – czym jest i jakie są jej przyczyny?
- Nadciśnienie tętnicze – przyczyny i objawy
- Przerost gruczołu krokowego – przyczyny i objawy
Źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/choroby/258526,fobia-spoleczna
https://centrumharmonii.pl/fobia-spoleczna-lek-spoleczny-objawy-leczenie
https://www.zwrotnikraka.pl/jak-radzic-sobie-z-lekiem-spolecznym/