Stomia to zabieg chirurgiczny, który wiąże się ze stworzeniem światła narządu przez warstwy brzuszne, aby ulokować go na powierzchni ciała. Wiele osób może zastanawiać się, jakie są przyczyny takiego działania i co niesie za sobą taka ingerencja w ludzki organizm. Wyjaśniamy!
Stomia – czym jest?
Stomia jest zabiegiem chirurgicznym, który polega na stworzeniu światła narządu przez warstwy brzuszne, by finalnie umocować go na powierzchni ciała. Działanie to jest często spowodowane koniecznością usunięcia części jelita grubego, jelita cienkiego lub moczowodu. Chcąc przybliżyć wygląd stomii, należy podkreślić, że jest okrągła, czerwona (czasem różowa) i wilgotna. Zwykle wystaje on ok. 1-3 cm nad powierzchnią skóry.
Stomia – rodzaje
Wyróżniamy kilka rodzajów stomii, których klasyfikacja zależna jest od narządu, do którego odnosi się wyłonienie. Dzielimy ją więc na:
- kolostomię – przetoka jelita grubego, która wytwarzana jest przy zabiegu usunięcia odbytnicy w wyniku np. nowotworu;
- ileostomię – przetoka jelita cienkiego;
- gastrostomię – przetoka żołądkowa (odżywcza), która stosowana jest u osób z niedrożnym przełykiem;
- urostomię – przetoka dróg moczowych polega na wyprowadzeniu moczowodu bezpośrednio na powierzchnię skóry lub poprzez odpowiednio wyizolowany odcinek jelita cienkiego.
Stomia – wskazania
Stomia może być stosowana w wyniku różnych zaleceń. Często jest ona związana z operacją dot. nowotworu jelita grubego lub układu moczowego. W tych przypadkach guz nowotworowy może prowadzić do zagrożenia zamknięciem przewodu pokarmowego lub dróg moczowych. Stosuje się ją również w przypadku konieczności wycięcia całego narządu – jak np. odbytnicy czy pęcherza moczowego. Stomia tymczasowa może być również tworzona podczas pewnych operacji jelit, które obejmują łączenie jej dwóch oddzielnych fragmentów.
Stomia – powikłania
Każda ingerencja w ludzkie ciało niesie za sobą ryzyko powstania jakichś powikłań. Nie inaczej jest w przypadku stomii, gdyż może wystąpić:
- wypadanie lub wpadnięcie stomii;
- przetoka okołostomijna;
- obrzęk stomii;
- niedokrwienie;
- martwica stomii;
- krwawienia;
- wznowienie choroby podstawowej (np. nowotworu).
Stomia – jest na zawsze?
Czasami stomia jest tworzona tymczasowo i potem usuwana podczas późniejszej operacji, co przywraca naturalny przepływ kału lub moczu. W sytuacji, gdy usunięto cały narząd, jak np. odbytnice, to jest już ona stała.
Stomia – pielęgnacja
Utrzymanie odpowiedniej higieny wygląda podobnie w przypadku każdego rodzaju stomii. Wszelkie zalecenie pielęgnacyjne są przekazywane pacjentowi w szpitalu, aby wiedział on dokładnie, jak ma postępować. Istotną kwestią są oczywiście odpowiednio dobrane średnice worka i pielęgnacja skóry. Należy dokładnie dbać o stomię i miejsca wokół niej, aby nie doprowadzić do infekcji, a do przyklejania worków używać specjalistycznych przylepców, aby niczego nie podrażnić.
Podsumowanie
Stomia polega na przeprowadzeniu światła narządu przez warstwy brzuszne. Najczęściej jest związana z operacją jelita grubego lub układu moczowego. Wyróżnia się kilka jej rodzajów, niemniej jednak w każdym przypadku trzeba dbać o nią tak samo dokładnie, gdyż skóra w tym miejscu jest bardzo wrażliwa.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Pakiety firmowe dają Ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Przeczytaj też:
- Cukrzyca typu 3 – jakie są jej przyczyny?
- Telekonsultacja medyczna – dlaczego warto wybrać ją w sezonie wzmożonej zachorowalności?
- Padaczka – czym jest i jakie są jej przyczyny?
- Nadciśnienie tętnicze – przyczyny i objawy
- Przerost gruczołu krokowego – przyczyny i objawy
Źródła:
https://www.doz.pl/czytelnia/a16820-Stomia__co_to_jest_i_jak_wyglada_Jak_pielegnowac_stomie
https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/132730,stomia