Nowotwór pęcherza moczowego to jedna z częstych form nowotworów złośliwych wśród populacji polskiej. U mężczyzn zajmuje czwarte miejsce pod względem zachorowalności (po raku prostaty, raku płuc i raku jelita grubego), natomiast u kobiet jest dwunastym najczęściej diagnozowanym nowotworem złośliwym. Jakie daje objawy? Odpowiadamy!
Rak pęcherza moczowego – rozwój
Według statystyk Krajowego Rejestru Nowotworów w Polsce aż 17 osób dziennie otrzymuje diagnozę owego nowotworu, a 11 pacjentów dziennie umiera. Rak pęcherza może postępować przez wiele lat bez wykazywania jakichkolwiek symptomów. Z tego względu często jest rozpoznawany dopiero w zaawansowanym stadium, gdy już wystąpiły przerzuty. Połowa z diagnozowanych przypadków jest rezultatem długotrwałego palenia papierosów, a 30% chorych wynika z ekspozycji na szkodliwe substancje zawodowe.
Rak pęcherza moczowego – objawy
Jednym z pierwszych objawów, które powinny zaniepokoić pacjenta, jest zmiana w kolorze barwy moczu – jasno- lub ciemnoczerwona. Wynika to z krwiomoczu, czyli obecności zbyt dużej ilości krwinek czerwonych. Ponadto niepokojącym sygnałem jest również krwinkomocz, który nie jest widoczny w barwie moczu, ale ujawnia się w badaniu ogólnym.
Do częstych objawów należy również częstomocz oraz idące z nim w parze uczucie stałego lub nagłego parcia na pęcherz. Z kolei w zaawansowanych stadiach pojawia się wyczuwalny guz w okolicy miednicy mniejszej, a także ból promieniujący do okolicy lędźwiowej pleców. Często pacjenci zgłaszają też trudności w oddawaniu moczu i przedłużające się infekcje dróg moczowych.
Rak pęcherza moczowego – diagnoza
Leczenie raka pęcherza zależy od zaawansowanego stadium choroby. W przypadku, gdy guz jest ograniczony do błony śluzowej pęcherza i nie przenika przez jego warstwę mięśniową (nieinwazyjny), przeprowadza się resekcję przezcewkową samego guza oraz podaje się leki w postaci dopęcherzowych wlewów, które zapobiegają nawrotowi choroby.
Gdy guz się rozprzestrzenia i dotyka warstwy mięśniowej, niezbędne staje się usunięcie całego pęcherza, stworzenie urostomii do odprowadzania moczu do specjalnego worka oraz zastosowanie chemioterapii.
Co ważne, nowotwór jest wyleczalny, jeśli zostanie wykryty jeszcze na wczesnym etapie zaawansowania. Niestety rokowania są znacznie gorsze w przypadku naciskania guza na mięśnie pęcherza czy przy odległych przerzutach.
Podsumowanie
Rak pęcherza moczowego najczęściej objawia się poprzez krwiomocz i trudność z oddawaniem moczu. Często powstaje on na skutek długotrwałego palenia, spożywania alkoholu i z powodu ekspozycji na czynniki szkodliwe w niektórych typach zawodów.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Pakiety firmowe dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Przeczytaj też:
- Miażdżyca – objawy i przyczyny
- Izotek – skutki uboczne przy leczeniu trądziku
- Alergia jesienna – co pyli jesienią?
- Wyprysk pieniążkowaty – przyczyny i objawy
- Tętniak mózgu – przyczyny i objawy
Źródła:
https://www.zwrotnikraka.pl/rak-pecherza-moczowego-objawy/
https://diag.pl/pacjent/artykuly/rak-pecherza-moczowego-co-warto-wiedziec/
https://krwiomoczdzialaj.poradnikzdrowie.pl/