Choć na co dzień się nad tym nie zastanawiamy, to jest to poważny problem, który dotyka wiele mężczyzn. Chodzi mianowicie o niski poziom testosteronu. Może on wynikać z różnych przyczyn, ale jego objawy zwykle są takie same i dotyczą głównie nieprawidłowego funkcjonowania narządów płciowych.
Niedobór testosteronu – rola testosteronu u mężczyzn
Kluczowy męski hormon, czyli testosteron, jest odpowiedzialny za kształtowanie męskich cech płciowych, a także spermatogenezę i płodność.
W trakcie życia mężczyzny testosteron jest wytwarzany przez komórki Leydiga, zlokalizowane w jądrach. Dodatkowo niewielkie ilości tego hormonu są produkowane w korze nadnerczy. Natomiast u kobiet produkcję testosteronu zapewniają jajniki.
Poziom testosteronu osiąga szczytowe wartości około trzydziestego roku życia, po czym, wraz z postępującym wiekiem, tendencja ta maleje. W rezultacie, u dorosłych mężczyzn obserwuje się spadek popędu seksualnego, problemy z erekcją, atrofię jąder, zmiany w sylwetce oraz inne objawy.
Niedobór testosteronu – objawy
Symptomy niskiego testosteronu obserwujemy w pierwszej kolejności w nieprawidłowym funkcjonowaniu narządów rozrodczych. Mężczyzna doświadcza kłopotów ze wzwodem (trudno utrzymać erekcję, nie pojawiają się poranne wzwody) oraz osłabienia popędu seksualnego. Do innych objawów należą też:
- rozdrażnienie;
- ciągłe zmęczenie;
- problemy z koncentracją;
- bezsenność;
- uderzenia gorąca.
Kolejne konsekwencje niedoboru testosteronu to utrata siły i masy mięśniowej, uczucie dyskomfortu w okolicach gruczołów piersiowych, zmniejszenie objętości jąder, rzadsze owłosienie ciała oraz zmniejszona gęstość mineralna kości. Mogą wystąpić również bóle stawowo-mięśniowe, niepłodność i zaburzenia metaboliczne.
Oczywiście niedobór uwidacznia się także w wynikach badań – w niskim poziomie tego hormonu i we wzroście stężenia gonadotropin w surowicy.
Niedobór testosteronu – przyczyny
Przyczyny dzieli się na:
- pierwotne – związane z rzadkimi chorobami genetycznymi, takimi jak zespół Klinefeltera, zespół Noonan oraz nietypowy rozwój narządów płciowych;
- wtórne – związane z uszkodzeniem jąder (np. poprzez wypadek), chemioterapią, radioterapią, chorobami mózgu czy chirurgicznym usunięciem jąder;
- czynnościowe – związane z procesem starzenia się, brakiem aktywności fizycznej, dużym stresem, złą dietą, wysokim poziomem cukru czy używkami.
Niedobór testosteronu – leczenie
W przypadku podejrzenia niskiego poziomu testosteronu ważne jest skonsultowanie się z lekarzem. Pierwszym krokiem może być wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, który może skierować pacjenta do odpowiednich specjalistów. W dalszej kolejności mogą być to urolog, androlog lub endokrynolog.
W przypadku diagnozy niskiego poziomu testosteronu, leczenie z reguły polega na podawaniu odpowiednich dawek testosteronu w różnych formach, takich jak zastrzyki, plastry, tabletki doustne, żele i inne.
Podsumowanie
Niedobór testosteronu może dawać zróżnicowane objawy, ale przede wszystkim odbija się na funkcjonowaniu układu rozrodczego mężczyzn. Przyczyny takiego stanu mogą być różne, ale wymagają leczenia.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Pakiety firmowe dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Przeczytaj też:
- Telekonsultacja medyczna – dlaczego warto wybrać ją w sezonie wzmożonej zachorowalności?
- Nadciśnienie tętnicze – przyczyny i objawy
- Przerost gruczołu krokowego – przyczyny i objawy
- Meningokoki – objawy i szczepienie
- Kolka wątrobowa – czym jest i jakie daje przyczyny?
Źródła:
Gomuła A., Rabijewski M., Zespół niedoboru testosteronu — rozpoznawanie i leczenie na podstawie norm stężenia testosteronu należnych dla wieku, „Seksuologia Polska” 2018, nr 8, s. 1–16.
https://www.medme.pl/artykuly/niski-poziom-testosteronu-objawy-przyczyny-i-leczenie,87426.html
https://upacjenta.pl/poradnik/niedobor-testosteronu-u-mezczyzn