Objawy choroby często mogą być mylące i nie wskazywać na występowanie zespołu policystycznych jajników. Jeśli jednak borykasz się z uciążliwym trądzikiem bądź otyłością, której trudno się pozbyć, to może to być właśnie PCOS. Poznaj lepiej objawy i przyczyny choroby.
Zespół policystycznych jajników – czym jest?
To zaburzenie, które dotyka kobiety w wieku rozrodczym, a jego nazwa pochodzi od obrazu z USG, gdzie widocznych jest wiele pęcherzyków. Jego powstanie to dość złożony proces, na który składają się, chociażby czynniki genetyczne, endokrynologiczne, metaboliczne oraz środowiskowe.
Zespół policystycznych jajników jest związany z występowaniem cykli bezowulacyjnych, co wiąże się oczywiście z problemem zajścia w ciąże. Oprócz tego choroba jest związana z nadprodukcją męskich hormonów płciowych, czyli androgenów. Eksperci przypuszczają, że zespół może być dziedziczny i dotykać tych kobiet, które były wystawione na dużą ekspozycję męskich hormonów w życiu płodowym.
Zespół policystycznych jajników – objawy
Najczęstsze objawy zespoły policystycznych jajników to:
- zaburzenia miesiączkowania – zwykle to nieregularne cykle i ich zmniejszona ilość, a nawet ich brak;
- nadmierne owłosienie ciała;
- kłopot z zajściem w ciążę;
- problemy skórne – trądzik, łysienie, zarost na twarzy typu męskiego (hirsutyzm), łojotok, łysienie androgeniczne;
- nadciśnienie tętnicze;
- otyłość;
- insulinooporność.
Zespół policystycznych jajników – przyczyny
Za główną przyczynę uznaje się zaburzenia hormonalne, a także zmianę wrażliwości tkanek docelowych na hormony. Wiadomo też, że zmiany chorobowe są wywołane przez zbyt wysoki poziom męskich hormonów płciowych. Nie zmienia to jednak faktu, że nie poznano dokładniejszych przyczyn zespołu policystycznych jajników. Ważne jest również to, że kobiety, które w rodzinie miały przypadki PCOS są zdecydowanie bardziej narażone na chorobę.
Zespół policystycznych jajników – leczenie
Same objawy nie wystarczą do stwierdzenia u kobiety zespołu policystycznych jajników, potrzebne jest USG dróg rodnych, które pokaże charakterystyczny obraz choroby. Istotne są również badania krwi z oznaczeniem wolnego testosteronu, androstendionu, DHEA-S, SHBG.
Leczenie polega na usunięciu zaburzeń hormonalnych, zatem konieczne jest przyjmowane leków antyandrogenowych, a także dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych. Jest to jednak choroba, której nie sposób wyleczyć całkowicie, należy też zmodyfikować dotychczasowy styl życia, dbając o odpowiednią dietę i aktywność fizyczną.
Podsumowanie
Zespół policystycznych jajników to choroba, która powodują męskie hormony i wiąże się z problemem zajścia w ciążę. Jej przyczyny nie są znane, a leczenie bywa trudne.
Przeczytaj też:
- Miażdżyca – objawy i przyczyny
- Izotek – skutki uboczne przy leczeniu trądziku
- Alergia jesienna – co pyli jesienią?
- Wyprysk pieniążkowaty – przyczyny i objawy
- Tętniak mózgu – przyczyny i objawy
Źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/ginekologia/choroby/260942,zespol-policystycznych-jajnikow-pcos
https://www.synevo.pl/zespol-policystycznych-jajnikow-pcos/