Rozmowa o uczuciach to nie lada wyzwanie. Stres jest tak samo duży zarówno u dzieci, jak i u rodziców. W naszym kraju za mało mówi się o zdrowiu psychicznym dziecka. Sprawdź, jak zrobić to rozsądnie i nie zostawić swojego dziecka w potrzebie. Oto kilka cennych porad.
Zdrowie psychiczne dziecka – kiedy zacząć?
Wielu rodziców nie podejmuje próby rozmowy z dzieckiem, bo po prostu się boi. Nie wie, jak zacząć, a przede wszystkim kiedy. Zdrowie psychiczne dziecka ma znaczenie od najmłodszych lat. Trzeba więc rozmawiać już od samego początku. Dziecko od najmłodszych lat powinno uczyć się, że wyrażanie i nazywanie emocji to nic złego. To pomoże sygnalizować swój stan psychiczny bez większych obaw. Brak rozmowy sprawia, że dzieci boją się niezrozumienia.
Niestety nie uchroni to dziecka przed zachorowaniem na niektóre choroby psychiczne. Może jednak pomóc w proszeniu o pomoc, a to z kolei daje możliwość szybszej pomocy.
Zdrowie psychiczne dziecka – naucz je emocji
Eksperci wielokrotnie podkreślają, że emocji trzeba po prostu się nauczyć. Dzieci uczą się od rodziców tego, jak reagować na sytuacje i otaczające je bodźce. Rodzice, którzy w niezdrowy sposób radzą sobie z emocjami, są fatalnym przykładem dla dzieci. Potem one powielą ten schemat. Dlatego dorośli powinni nauczyć się panować nad własnymi uczuciami, umieć je nazywać i sobie z nimi radzić. Dziecko chłonie z otoczenia lepiej niż niejedna gąbka.
Zdrowie psychiczne dziecka – dostosuj poziom rozmowy
Z dwuletnim dzieckiem trudno przeprowadzić filozoficzną rozmowę o uczuciach. Dlatego o zdrowie psychiczne dziecka w wieku przedszkolnym/szkolnym należy dbać poprzez zabawę. Kiedy ty i twoje dziecko bawicie się, warto nazywać dane emocje, nauczyć się je rozpoznawać.
Ze starszym dzieckiem, np. w wieku nastoletnim, można już porozmawiać poważnie. Ma ono już wykształcone krytyczne i abstrakcyjne myślenie. Warto więc spokojnie podjąć rozmowę, jak z partnerem na równi. Nie traktuj nastolatka z góry, nie bądź wszystkowiedzącym rodzicem. Okaż zrozumienie i przede wszystkim go wysłuchaj.
Zdrowie psychiczne dziecka – red flags
W zdrowiu psychicznym dziecka ważna jest nie tylko rozmowa, ale i obserwacja. Rodzic powinien zwracać uwagę na tzw. red flags (czerwone flagi), które sygnalizują niepokojące symptomy. Warto więc zwrócić uwagę na:
- powtarzające się objawy somatyczne – bóle głowy, bóle brzucha, rozdrażnienie, zmęczenie;
- zmianę zachowania – zupełna zmiana dotychczasowego zachowania dziecka. Zwróć uwagę, czy Twoje dziecko unika rzeczy, które dotychczas sprawiały mu radość, jest zamknięte w sobie, rzadko wychodzi z pokoju itp.
Często te zmiany mogą sygnalizować zaburzenia u dziecka, z którym należy porozmawiać. Oczywiście sygnały mogą być zupełnie inne w przypadku każdego dziecka, dlatego tak ważna jest rozmowa i obserwacja.
Podsumowanie
Zdrowie psychiczne dziecka kształtuje się od najmłodszych lat. Dlatego rozmowa o uczuciach jest niezwykle istotna w każdym wieku. Obserwuj swoje dziecko i pokaż mu, że może na ciebie liczyć w każdej sytuacji.
*Poznaj lepiej nasze pakiety indywidualne i pakiety dla firm. Nasze oferty są dostosowane do aktualnych potrzeb pacjentów, kilka wariantów, różne benefity i kompleksowe usługi.
Przeczytaj też:
- Cukrzyca typu 3 – jakie są jej przyczyny?
- Telekonsultacja medyczna – dlaczego warto wybrać ją w sezonie wzmożonej zachorowalności?
- Padaczka – czym jest i jakie są jej przyczyny?
- Nadciśnienie tętnicze – przyczyny i objawy
- Przerost gruczołu krokowego – przyczyny i objawy