Zespół jelita drażliwego to niezwykle częsta dolegliwość układu pokarmowego. Potrafi ona znacząco obniżyć komfort życia na długi czas. Czym charakteryzuje się zatem to schorzenie i jakie są jego przyczyny? Odpowiadamy.
Zespół jelita drażliwego – czym jest?
To schorzenie, które występuje u 15–20 proc. całej populacji. Charakteryzuje je szerokie spektrum objawów ze strony układu pokarmowego, które mogą znacząco uprzykrzyć życie. Według wielu statystyk zespół jelita drażliwego częściej dotyczy kobiety niż mężczyzn.
Zespół jelita drażliwego – przyczyny
Nadal nie poznano przyczyn powstawania dolegliwości. Często jednak zwraca się uwagę na zaburzenia motoryki jelita, wpływ diety i czynników psychospołecznych. Eksperci też rozważają przyczyny, takie jak: infekcje bakteryjneprzewodu pokarmowego, antybiotykoterapia czy zabiegi operacyjne.
Zespół jelita drażliwego – objawy
U każdego z pacjentów mogą pojawić się inne objawy, ale większość skarży się na kurczowe bóle brzucha, trudności w wypróżnianiu i zmiany rytmu oddawania stolca. Często też pojawia się śluz w kale oraz wzdęcia. Do innych objawów należy zaliczyć także:
- biegunki;
- zaparcia;
- uczucie niepełnego wypróżnienia;
- częste oddawanie gazów;
- uczucie senności;
- bóle głowy;
- bóle pleców;
- częste oddawanie moczu.
W leczeniu zespołu jelita drażliwego stosuje się leki przeciwbiegunkowe i przeciw zaparciom, choć mają one tylko działanie objawowe. W przypadku łagodzenia bólu stosuje się leki rozkurczowe i przeciwbólowe.
Istotną rolę w leczeniu tego schorzenia odgrywa edukacja chorego. Pacjent musi zrozumieć istotę choroby, zrozumieć czynniki, które mogą odpowiadać za dolegliwości. U chorych z depresją i stanami lękowymi zaleca się psychoterapię, która daje pozytywne rezultaty w walce z zespołem jelita drażliwego.
Ważnym elementem leczenia jest również zbilansowana dieta. Warto zatem sięgać po produkty bogate w błonnik, który zapewnia dobre wypełnienie jelit i zmniejsza skurcze.
Podsumowanie
Zespół jelita drażliwego charakteryzuje szerokie spektrum objawów ze strony układu pokarmowego, które mogą znacząco uprzykrzyć życie. Zaliczymy o nich, m.in. kurczowe bóle brzucha, wzdęcia i biegunki. Do tej pory nie poznano przyczyn choroby. Natomiast leczenie polega na odpowiedniej farmakologii i zbilansowanej diecie.
Źródła:
https://www.doz.pl/czytelnia/a321-Zespol_jelita_drazliwego_IBS__przyczyny_objawy_dieta_i_leczenie
https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/zespol-jelita-drazliwego-jelito-grube-i-dyskomfort,5047,n,3707