Zapalenie spojówek często kojarzone jest z infekcją bakteryjną bądź stanem zapalnym. Niemniej jednak choroba ta może być również wynikiem alergii. Wtedy mowa o alergicznym zapaleniu spojówek, które wywołuje stan zapalny i prowadzi do szeregu nieprzyjemnych objawów. W sezonie pylenia roślin nie tylko katar sienny doskwiera alergikom, ale również alergiczne zapalenie spojówek. Co ciekawe, zapaleniu spojówek może towarzyszyć zespół suchego oka.
Zapalenie spojówek: jak wygląda choroba, objawy, jak leczyć?
Alergiczne zapalenie spojówek występuje zwykle w formie epizodów. Pojawia się najczęściej wiosną i latem, kiedy dochodzi do największego stężenia pyłków w powietrzu. Może utrzymywać się nie tylko sezonowo, ale i stale, np. przy alergii na kurz czy roztocza. Objawy pojawiają się, gdy osoba uczulona wystawia się na działanie alergenów. Zaczerwienione oczy, suche oczy, to tylko cześć dolegliwości, które dotykają alergików.
Zapalenie spojówek: objawy
Do charakterystycznych objawów zapalenia spojówek zaliczamy:
- nadwrażliwość na światło,
- swędzenie oczu,
- zaczerwienione spojówki (przekrwione oczy),
- łzawienie,
- obrzęk spojówki.
Wymienionym objawom może towarzyszyć także katar oraz kichanie.
Zapalenie spojówek: leczenie
Gdy tylko nasze oczy spotyka jakaś dolegliwość i chcemy uśmierzyć ból, pierwsze co przychodzi nam na myśl, to krople do oczu. Nie jest to oczywiście błędne rozumowanie, bowiem w leczeniu alergicznego zapalenia spojówek stosuje się krople do oczu o działaniu antyhistaminowym. Oprócz tego pomogą również leki antyhistaminowe.
W przypadku wystąpienia objawów zapalenia spojówek, zaczerwieniania oczu, suchości, najlepiej skorzystać z pomocy specjalisty. Dbanie o zdrowie jest niezwykle istotne, więc lepiej nie zwlekać i nie leczyć się na „własną rękę”. Należy niezwłocznie udać się do okulisty, gdy tylko pojawią się zaburzenia widzenia lub poprzez wyniki badań zostanie wykluczona reakcja alergiczna.
Rzecz jasna można wybrać się do okulisty, korzystając z bezpłatnej wizyty na NFZ. Niemniej jednak rzesza pacjentów skarży się na coraz odleglejsze terminy, długie kolejki i wiele innych kwestii. W tym wypadku lepiej sprawdzi się okulista dostępny komercyjnie. Coraz więcej ludzi decyduje się na abonamentową opiekę medyczną, bo chcą oszczędzić swój czas i nie oszczędzać na zdrowiu. Z pomocą S7HEALTH możesz m.in. umówić się na rozmowę telefoniczną z okulistą, co szczególnie przyspieszy proces leczenia, ponieważ podczas takiej telekonsultację lekarz może już wdrożyć leczenie przez wystawienie e-recepty, a następnie w miarę potrzeb stawić się w gabinecie.
Zapalenie spojówek: swędzenie oczu
Mimo uciążliwego swędzenia i nieodpartej ochoty, należy powstrzymać się od pocierania oczu. Pocieranie sprawi, że tylko na chwilę poczujemy upragnioną ulgę. Ale nie dajmy się zwieść. Po chwili swędzenie oczu wróci ze zdwojoną siłą, przez co wpadamy w błędne koło. Pocieranie podrażnia oko jeszcze bardziej, ponadto takim postępowaniem wspomagamy przenoszenie bakterii.
Zapalenie spojówek a zespół suchego oka
U niektórych osób mogą wystąpić takie symptomy jak przekrwione, zaczerwienione oczy. Dodatkowo poczucie „suchych oczu” może świadczyć o rozwinięciu się zespołu suchego oka u alergika. W takich przypadkach należy wykonać testy skórne z całorocznymi alergenami, które pozwalają na dokładną diagnozę dolegliwości. Według statystyk alergicznemu zapaleniu spojówek w ponad 40 proc przypadkach towarzyszy zespół suchego oka. Dlatego profilaktyka jest tak istotna.
Aby uniknąć suchych oczu, pamiętaj o:
- nawilżaniu oczu,
- diecie i nawodnieniu organizmu,
- nie przemęczaniu oczu przed ekranem komputera/telefonu.
Zapalenie spojówek: zapobiegnie
Aby zapobiec alergicznemu zapaleniu spojówek:
- unikaj kontaktu z alergenami (np. pyłki roślin, kurz),
- stosuj filtry powietrza,
- weź prysznic i zmień ubranie po spacerze (na włosach i odzieży mogą znajdować się pyłki roślin).
Podsumowanie
Zapalenie spojówek wywołane alergią jest poważną dolegliwością, której nie można lekceważyć. Przekrwione oczy, towarzysząca im suchość oraz pozostałe objawy zapalenia spojówek nie są niczym przyjemnym. Okres letni jest niezwykle uciążliwy, dlatego nie wystawiaj się na działanie alergenów i udaj się do okulisty, jeśli wymaga tego sytuacja.
Źródła:
https://www.mojeoczy.pl/objawy-oczne/5-najlepszych-sposobow-na-zespol-suchego-oka
https://podyplomie.pl/okulistyka/28220,kiedy-alergia-oczu-jest-problemem-dla-okulisty
https://solinea.pl/blog/post/jak-odroznic-zapalenie-spojowek-od-alergii