Udar pojawia się niespodziewanie, często nawet w czasie codziennych czynności. Objawy udaru niestety łatwo pomylić z innymi schorzeniami, przez co wzrasta poziom zagrożenia. Jak je rozpoznać, aby jak najszybciej podjąć dzialanie ratunkowe? Podpowiadamy.
Udar mózgu – czym jest?
Tytułem wstępu zacznijmy od tego, czym jest udar mózgu. Jest to nagłe zaburzenie czynności mózgu, które wynika z dysfunkcji krążenia w jego obrębie. Jego przyczyną może być pęknięcie naczynia krwionośnego i wylew krwi do wnętrza czaszki.
Udar może pojawić się na skutek niedokrwienia mózgu, wywołanego zakrzepem w jednej z tętnic doprowadzającej krew do mózgu. Objawy i ich nasilenie zależą od lokalizacji i zasięgu ogniska udaru.
Udar mózgu – objawy?
Udar najczęściej dotyk osoby starsze, gdyż ryzyko rośnie wraz z wiekiem.
Do najbardziej typowych objawów należą:
- silne bóle głowy;
- problemy z mową – bełkot;
- niedowłady – często mięśni twarzy;
- drętwienie kończyn;
Wiele zależy od obszaru mózgu, bo wtedy mogą pojawić się odmienne objawy, takie jak: zawroty głowy, zaburzenia równowagi, wymioty, zaburzenia widzenia, osłabienie. Niestety udar łatwo pomylić z innymi dolegliwościami, np. upojeniem alkoholowym.
Udar mózgu – jak rozpoznać?
Najłatwiej rozpoznać udar poprzez wykonanie prostego i szybkiego testu. Jeśli podjerzewasz, że dana osoba ma udar, to poproś ją, aby się uśmiechnęła i powtórzyła za tobą kilka zdań. Dzięki temu sprawdzisz, czy obecne są wspomniane objawy.
Jak pomóc osobie z udarem?
W przypadku, gdy podejrzewamy udar u drugiej osoby należy jak najszybciej wezwać pogotowie ratunkowe. W rozmowie z dystrybutorem trzeba opisać występujące objawy i poinformowaćno chorobach, z jakimi może borykać się pacjent.
Po wezwaniu pomocy najlepiej ułożyć chorego w bezpiecznej pozycji i obserwować jego stan. Niezbędne jest ciągłe kontrolowanie oddechu i podjęcie działań resuscytacyjnych, jeśli to konieczne. Pamiętajmy, że osobom z podejrzeniem udaru nie można podawać płynów, pokarmów ani żandych leków.
Podsumowanie
Udar mózgu dotyka przede wszystkim osoby starsze, co nie znaczy jednak, że osoby młode nie moga go doświadczyć. Jedne z najbardziej typowych objawów to zaburzenia mowy, niedowład i drętwienie kończyć. W przypadku podejrzenia udaro należy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe i obserwować stan pacjenta.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Indywidualne pakiety dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
https://www.medexpress.pl/udar-mozgu-jak-rozpoznac-i-udzielic-pierwszej-pomocy/75528