Pandemia koronawirusa odmieniła oblicze współczesnego świata, wysyłając większość z nas na tzw. homeoffice. Wydawać by się mogło, że długie siedzenie przy biurku nie przyniesie szkód naszemu zdrowiu. Nic bardziej mylnego. Siedzący tryb życia ma bardzo negatywny wpływ na nasze życie i może wyrządzić nam wiele krzywd. Jakie konsekwencje niesie za sobą długotrwałe siedzenie za biurkiem?
Siedzący tryb życia – złe przyzwyczajenie
Siedzący tryb życia nie dotyczy wyłącznie tych osób, które pracują „za biurkiem”. Wiele ludzi coraz częściej swój wolny czas spędza właśnie siedząc – przy oglądaniu telewizji, przeglądaniu Internetu czy wykonywaniu innych czynności. Bardzo często zapominamy o tym, aby w ciągu dnia zadbać o aktywność fizyczną, która wpłynie pozytywnie na nasz organizm.
Siedzący tryb życia to nierzadko złe przyzwyczajenia, ale i współczesne uwarunkowania, które zmuszają nas do długotrwałego spędzania czasu na siedząco. Praca po 8 h i więcej w trybie siedzącym ma zgubny wpływ nie tylko na nasza sylwetkę, ale i na mózg.
Siedzący tryb życia – skutki
Lista skutków siedzącego trybu życia nie należy do tych krótkich. Co ciekawe, pozytywnych skutków raczej trudno się dopatrywać. Oto schorzenia, które mogą dosięgnąć nas za sprawą długotrwałego siedzenia:
- Zwyrodnienia dolnego odcinka kręgosłupa – to najczęściej pojawiająca się konsekwencja siedzącego trybu życia. Podczas pozycji siedzącej wywierany jest duży nacisk na kręgosłup. Może to spowodować przeciążenia powodujące mikrouszkodzenia przestrzeni międzykręgowych;
- Zaburzenia przepływu krwi – zmniejszenie objętości naczyń krwionośny, spowodowane naciskiem na tkanki podudzia, prowadzi do nieprawidłowości przepływu krwi. Do pierwszych objawów zaliczymy mrowienie, pobolewanie lub tzw. syndrom niespokojnych nóg. W czasie siedzenia nie zapominajmy o prostych ćwiczeniach – np. podnoszenie i opuszczanie stóp lub samych palców;
- Żylaki – jednym z przyczyn powstawania żylaków jest zakładanie nogi na nogę. Niemniej ważniejszym czynnikiem jest obciążenie genetyczne i częste unieruchomienie;
- Bóle krzyża – konsekwencja mocnego obciążenia kręgosłupa, a także ciśnienia, powstającego między kręgami;
- Zaokrąglone plecy – charakterystyczna zła postawa – wysunięte barki, wystające łopatki i przygarbiona szyja;
- Cellulit – przyczyną jego powstania, uaktywnienia lub pogorszenia stanu, są zaburzenia krążenia krwi i limfy. Ciągły nacisk na tkanki niestety nie pomaga w pozbyciu się cellulitu, a tylko go uwidacznia;
- Otyłość – ciągłe siedzenie nierzadko powiązane jest z brakiem aktywności fizycznej. Jest to zatem łatwy sposób na popadnięcie w otyłość i nadwagę. Tym samym narażamy się na wszelkiego rodzaju choroby związane z nadwagą;
- Zaparcia – osłabienie mięśni brzucha spowodowane nieprawidłową pozycją siedzącą, a także nacisk na jamę brzuszną pogarsza perystaltykę jelit;
- Hemoroidy – stały ucisk okolic odbytu może prowadzić do zaburzeń krążenia krwi, a w konsekwencji do tworzenia się żylaków, dających przykre dolegliwości. Aby temu zapobiec, dobrze jest sięgnąć po specjale poduszki na krzesła.
Siedzący tryb życia może powodować także inne choroby, taki jak: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, depresja.
Siedzący tryb życia a mózg
Wiele badań wskazuje na to, że siedzący tryb życia przyczynia się do zmniejszenia przyśrodkowego płatu skroniowego – obszar, na który składa się hipokamp odpowiedzialny za pamięć długotrwałą.
Jak na razie dowiedziono, że miejsce odpowiedzialne za pamięć jest mniejsze niż u osób nieco bardziej aktywnych.
Sposób na negatywne sutki siedzenia
Jak przeciwdziałać negatywnym skutkom siedzenia? Większość z Was pomyślała pewnie teraz o ćwiczeniach. Jest to oczywiście dobry sposób, ale nie rozwiązuje wszystkich problemów. Wiele badań potwierdza, że nawet regularne ćwiczenia po 8 godzinnym siedzeniu niewiele zmienią.
Wiele przemawia za tym, że kluczem do zniwelowania negatywnych skutków siedzenia jest robienie przerw w siedzeniu. Co około 30 minut powinniśmy wstać i zrobić krótki spacer. Takie przerwy powinny pozytywnie wpłynąć na nasz organizm.
Podsumowanie
Zwyrodnienie kręgosłupa, choroby serca czy problemy z pamięcią to tylko nieliczne skutki siedzącego trybu życia. Choć w dzisiejszym świecie z pewnością trudno uniknąć długotrwałego siedzenia, to powinniśmy pamiętać o robieniu regularnych przerw. Oczywiście systematyczna aktywność fizyczna jest jak najbardziej wskazana, ale nic ona nie da, jeśli nie zadbamy o to, aby poruszać się już w trakcie siedzenia.
*Nie zasiedź się przy biurku pełnym złych usług medycznych. Wstań i sięgnij po pakiety medyczne, które dostarczą Ci kompleksową opiekę medyczną. Oferta indywidualnych pakietów medycznych świetnie sprawdzi się w nowym roku. A jeśli prowadzisz własną firmę, to zastanów się, czy to nie czas na wprowadzenie nowego benefitu w postaci pakietów medycznych dla firm.
Źródła:
https://businessinsider.com.pl/rozwoj-osobisty/siedzacy-tryb-zycia-szkodliwy-dla-zdrowia/03e7npw
https://bonavita.pl/skutki-siedzacego-trybu-zycia-dotycza-nie-tylko-kregoslupa