Rak jelita grubego to jeden z najczęstszych nowotworów. Bardzo często rozwija się w ukryciu, a następnie daje o sobie znać, gdy jest już zbyt późno. Na jakie objawy warto zwrócić uwagę? Podpowiadamy.
Rak jelita grubego – przyczyny
Nowotwory są drugą najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Rak jelita grubego przyczynia się do tej smutnej prawdy, gdyż często rozwija się po cichu i atakuje znienacka. Specjaliści najczęściej upatrują przyczyn w zmianach cywilizacyjnych. Wiąże się to ze zmianą sposobu odżywiania (zwykle nieprawidłową) i wpływami środowiskowymi.
Większe ryzyko zachorowania występuje u osób pijących alkohol i palących papierosy. Oprócz tego do czynników ryzyka zalicza się:
- wiek – w grupie ryzyka są osoby po 50 roku życia,
- występowanie choroby Leśniowskiego – Crohna,
- otyłość,
- predyspozycje genetyczne i uwarunkowania rodzinne,
- brak aktywności fizycznej.
Nowotwór jelita – objawy
Niestety rak jelita grubego daje dość nieoczywiste objawy, przez co często jest nietrafnie diagnozowany. Do objawów można zaliczyć:
- wzdęcia;
- bóle brzucha – w dolnej części;
- ogólne osłabienie;
- zmiany nawyków jelitowych;
- krew w stolcu;
- niewyjaśnioną utrata masy ciała.
Rak jelita grubego – leczenie
Jeśli nowotwór zostanie rozpoznany we wczesnym stadium, to jest on możliwy do całkowitego wyleczenia. W tym celu należy wykonać odpowiednie badania pod opieką lekarza onkologa. Zwykle zaleca się wykonanie zabiegu chirurgicznego, który opiera się na wycięciu guza.
Często stosuje się też chemioterapię i radioterapię, aby zmniejszyć guza przed wykonaniem operacji.
Nowotwór jelita – rokowania
Rokowania uzależnione są od stadium zaawansowania choroby. Wczesne etapy bez przerzutów dają szansę na całkowite wyleczenie.
W przypadku gdy nowotwór zajmie sąsiednie narządy, szanse wyzdrowienia wynoszą ok. 67%. Nierzadko jednak trudno określić rokowania.
Podsumowanie
Rak jelita grubego może rozwijać się przez długi czas, nie dając o sobie znać. Jednym z niepokojących objawów jest krew w stolcu. Powinniśmy pamiętać o profilaktyce – czyli stosować odpowiednią dietę i być aktywnym fizycznie.
*Poznaj lepiej nasze pakiety indywidualne i pakiety dla firm. Nasze oferty są dostosowane do aktualnych potrzeb pacjentów, kilka wariantów, różne benefity i kompleksowe usługi.
Przeczytaj też:
- Cukrzyca typu 3 – jakie są jej przyczyny?
- Telekonsultacja medyczna – dlaczego warto wybrać ją w sezonie wzmożonej zachorowalności?
- Padaczka – czym jest i jakie są jej przyczyny?
- Nadciśnienie tętnicze – przyczyny i objawy
- Przerost gruczołu krokowego – przyczyny i objawy
Źródła:
https://www.zwrotnikraka.pl/category/katalog-nowotworow/rak-jelita-grubego/