Przemoc domowa bardzo silnie wpływa na psychikę dziecka. Doświadczenie przemocy i bycie świadkiem takich zdarzeń wywołuje traumę u dziecka. Rzecz jasna odciska to piętno na całym życiu ofiary. W Międzynarodowy Dzień Dzieci Będących Ofiarami Agresji przypominamy, jakie skutki psychiczne ma przemoc w dzieciństwie.
Przemoc w dzieciństwie – przyczyny
Choć przyczyn przemocy i zaniedbań można upatrywać w wielu aspektach, to z reguły nie wynikają one ze świadomych działań rodziców. Teoretycznie większość dorosłych chce dla swojego dziecka jak najlepiej. Skąd biorą się zatem przyczyny? Oto kilka z nich:
- własne, często nieprzepracowane traumy rodziców i/lub opiekunów. rodzice odtwarzają w dorosłym życiu zakodowane wzorce, które były traumatyzujące dla nich, tym samym traumatyzująca swoje dzieci;
- brak świadomości i odpowiedniej wiedzy na temat wychowania dzieci;
- konflikty między małżonkami, rozwód, sytuacja materialna;
- społeczne konwenanse: w wielu środowiska pokutuje przekonanie, że dzieci nie mają głosu i trzeba je wychowywać twardą ręką;
- traumatyczne przeżycia związane z porodem – w tym depresja poporodowa.
Przemoc w dzieciństwie – rodzaje przemocy
Wyróżniamy następujące formy przemocy:
- przemoc fizyczna – działania powodujące urazy fizyczne, czyli bicie, szarpanie, popychanie, rzucanie przedmiotami. Stosowanie przemocy w celu utrzymania dyscypliny również jest przemocą;
- wykorzystywanie seksualne – zachowanie osoby starszej i silniejszej, które prowadzi do wykorzystania seksualnego. Mowa tu np. o ekshibicjonizmie, uwodzeniu, zachęcanie do rozbierania etc.;
- przemoc emocjonalna – zachowanie, które odbywa się bez fizycznych działań, czyli groźby, wyzwiska, szantaż, emocjonalne odrzucenie, nadmierne wymagania, nieposzanowanie granic prywatności.
Przemoc w dzieciństwie – skutki
Dzieci, które są ofiarami przemocy fizycznej, noszą widoczne ślady prześladowania – siniaki, stłuczenia, złamania. Przeżycie stresu i doświadczenie przemocy w dzieciństwie niosą za sobą fale procesów neurobiologicznych zaburzających rozwój centralnego układu nerwowego.
W przypadku przemocy seksualnej oprócz urazów fizycznych, dochodzi również do zaburzenia obrazu własnego ciała. Pojawiają się również trudność w identyfikacji seksualności. Dzieci wykorzystywane seksualnie doświadczają psychosomatycznych bólów głowy, wymiotów, bólów brzucha i zaburzeń snu.
Przemoc i zaniedbanie zaburzają lub uniemożliwiają tworzenie prawidłowych więzi i relacji. U dzieci dotkniętych przemocą formuje się unikający i lękowy styl przywiązania. To tylko nieliczne skutki, bo przemoc odciska ogromne piętno na psychice dziecka, które potem cierpi również w dorosłym życiu.
Podsumowanie
Przemoc w dzieciństwie jest tragicznym doświadczeniem, które rzutuje na całe życie ofiary. Negatywny obraz siebie i świata wpływa negatywnie na budowanie relacji. Doświadczenie przemocy w jakiejkolwiek formie może prowadzić do zachowań autodestrukcyjnych i/lub agresywnych.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Indywidualne pakiety dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Źródła:
https://terapiawcentrum.pl/2019/11/19/przemoc-wobec-dzieci/