Na co dzień nie zastanawiamy się nad tym, jak wpływają na nas promienie UV. Mają one zarówno pozytywny wpływ – synteza witaminy D3, jak i negatywny – rozwój czerniaka i starzenie się skóry. Jak zatem promienie UV wpływają na nasze zdrowie? Odpowiadamy.
Czym są promienie UV?
Promieniowanie ultrafioletowe to fale promieniowania elektromagnetycznego, które emituje słońce. Nieustannie docierają one do ziemi, oddziałując na ludzki organizm w pozytywny i negatywny sposób.
Ze względu na długość fali, można je podzielić na trzy grupy:
- UVA – to ok. 95% całego promieniowania.
- UVB – stanowią blisko 5% promieniowania.
- UVC – jedyny rodzaj, który nie dociera do Ziemi, bo chroni nas przed nim fala ozonowa.
Promienie UV – przenikliwość
Wiele osób stawia dwa pytania w kontekście promieni UV.
- Czy promienie UV przenikają przez szybę? Tak, promienie słoneczne przenikają też przez szybę, ale tylko fale UVA.
- Czy słońce opala przez chmury? Tu również odpowiedź brzmi twierdząco. W tym przypadku również mamy do czynienia z promieniami UVA.
Promienie UV – pozytywny wpływ
Słońce może działać nie tylko negatywnie na nasz organizm i skórę. Jest kilka przypadków, w których działa ono pozytywnie.
- Łagodzące działanie w przypadku chorób skóry i alergii – mowa tu o trądziku, łuszczycy lub atopowym zapaleniu skóry. W takich sytuacjach kontakt ze słońcem powinien odbywać się z rozwagą i pod ochroną filtrów przeciwsłonecznych.
- Poprawa samopoczucia.
- Synteza witaminy D3 – odpowiada ona za mocne kości i zęby, prawidłowe działanie systemu immunologicznego oraz pracę mięśni.
- Pojawienie się opalenizny.
Promienie UV – negatywne skutki
Choć promienie UV mają pozytywne wartości, to przeważa jednak liczba negatywnych czynników. Zaliczamy do nich:
- oparzenia słoneczne – winne są tu promienie UVB. Nie trzeba długo czekać, aby na skórze pojawiły się pierwsze zaczerwienienia. Towarzyszy im głównie ból i pieczenie, nierzadko też gorączka, wymioty i osłabienie. Poparzenia nierzadko prowadzą do przebarwień skóry;
- nowotwory skóry – jednym z najbardziej szkodliwych działań słońca są nowotwory skóry. Do najbardziej niebezpiecznych zaliczymy oczywiście czerniaka;
- starzenie się skóry – ekspozycja na słońce nie jest korzystna również dla wieku naszej skóry. Promieniowanie przyczynia się do wzmożonej produkcji wolnych rodników, a te przyczyniają się do zaniku fibroblastów odpowiedzialnych za produkcję kolagenu. Słońce wpływa również na zniszczenie włókien elastynowych – mają podobne właściwości do kolagenu;
- udar słoneczny – wysokie temperatury i promieniowanie mogą prowadzić do przegrzania organizmu. To z kolei może powodować gwałtowną reakcję, jaką jest udar słoneczny. Objawy mogą być niezwykle niebezpieczne szczególnie dla osób starszych i dzieci.
Promienie UV – jak chronić się przed słońcem?
W okresie lata i wzmożonych wysokich temperatur niezwykle istotne jest chronienie się przed promieniowaniem. Należy unikać najsilniejszego słońca, osłaniać głowę i kark oraz nawadniać się. Oprócz tego nie można zapomnieć o kremach z filtrem – im wyższy filtr, tym lepiej.
Podsumowanie
Promienie UV niosą za sobą wiele szkodliwych skutków. Zaliczymy do nich, nowotwory skóry, starzenie się, oparzenia i udar. Należy być ostrożnym i nie wystawiać się na długo ekspozycję słoneczną.
*Poznaj lepiej nasze pakiety indywidualne i pakiety dla firm. Nasze oferty są dostosowane do aktualnych potrzeb pacjentów, kilka wariantów, różne benefity i kompleksowe usługi.
Przeczytaj też:
- Cukrzyca typu 3 – jakie są jej przyczyny?
- Telekonsultacja medyczna – dlaczego warto wybrać ją w sezonie wzmożonej zachorowalności?
- Padaczka – czym jest i jakie są jej przyczyny?
- Nadciśnienie tętnicze – przyczyny i objawy
- Przerost gruczołu krokowego – przyczyny i objawy
Źródła:
https://www.nivea.pl/artykuly/ochrona-przeciwsloneczna/jak-promieniowanie-uv-wplywa-na-skore
https://www.vichy.pl/blog/poznaj-jaki-jest-wplyw-promieni-uv-na-skore/vmag77817.aspx