Listopad na całym świecie jest miesiącem solidarności z mężczyznami, którzy cierpią na raka prostaty i jąder. To czas, kiedy mówi się wiele na temat profilaktyki nowotworowej – po to, by uświadamiać mężczyzn i zachęcać ich do badań. W tym artykule poruszymy temat objawów i leczenia raka prostaty. Skupimy się również na czynnikach ryzyka. Zachęcamy do przeczytania nie tylko mężczyzn, ale i kobiety, które mogą pomóc swoim partnerom, ojcom czy braciom.
Rak prostaty: czynniki ryzyka
Liczba diagnoz raka prostaty sukcesywnie wzrasta w krajach rozwiniętych. W Polsce na przestrzeni 10 lat liczba zachorowań podwoiła się. Rak prostaty to choroba, która rozwija się powoli i może długo nie dawać o sobie znać.
Do głównych zidentyfikowanych czynników ryzyka zaliczymy:
- Wiek,
- Obciążenie genetyczne,
- Rasę,
- Wpływ diety,
- Czynniki hormonalne,
- Negatywne działanie infekcji i stanów zapalnych stercza.
Polskie Towarzystwo Onkologiczne do najważniejszych czynników ryzyka raka prostaty zalicza właśnie wiek – zwykle pojawia się on u mężczyzn po 65 roku życia. Drugie miejsce zajmują uwarunkowania genetyczne – dziedziczny rak dotyczy 9% zachorowań[1].
Objawy
Znajomość potencjalnych objawów raka prostaty odgrywa znaczącą rolę we wczesnym wykryciu choroby. Pojawienie się niepokojących symptomów powinno stanowić sygnał do konsultacji z lekarzem.
Do najczęstszych objawów raka prostaty należą problemy z oddawaniem moczu. Z jednej strony jest to zwiększona częstotliwość, z drugiej komplikacje, takie jak przerywany strumień czy trudność w rozpoczęciu mikcji.
Do pozostałych objawów zaliczmy również:
- trudności z trzymaniem moczu,
- pieczenie w trakcie oddawania moczu,
- krwawienie podczas mikcji,
- bóle podbrzusza,
- zaburzenia erekcji,
- występowanie krwi w spermie.
W sytuacji pojawienie się przerzutów nowotworowych objawy mogą kryć się nawet pod bólami kostnymi. Wtedy często myli się niepokojące symptomy z osteoporozą.
Diagnostyka
Jednym z podstawowych badań w diagnostyce raka prostaty jest badanie per rectum. Dzięki tej procedurze lekarz może ocenić stan gruczołu krokowego i wykryć jego powiększenie. Jest to jednak badanie o dość ograniczonej wartości i nie może być jedyną formą diagnozy.
Należy wykonać ultrasonografię przezbrzuszną, oceniającą układ moczowy oraz ultrasonografię przezodbytniczą, która pozwala wykryć niepalpacyjne ogniska nowotworu. Badanie za pomocą ultrasonografii przezodbytniczej jest najbardziej dostępną i powszechną metodą bezpośredniego obrazowania stercza.
W diagnostyce raka prostaty wykorzystuje się również rezonans magnetyczny, tomografię komputerową i biopsję.
Leczenie
Podstawową metodą leczenie chorych na raka prostaty są radioterapia i chirurgia onkologiczna.
W radioterapii wykorzystuje się promienie rentgenowskie, które niszczą komórki rakowe i zmniejszają guzy. Współczesna medycyna pozwala na dostosowanie intensywności promieni do obszaru nowotworowego.
Pod pojęciem chirurgii onkologicznej skrywa się radykalna prostatektomia. Zabieg ten polega na usunięciu całego stercza wraz z węzłami chłonnymi. Operacja zalecana jest przede wszystkim młodszym pacjentom, gdyż ich organizm lepiej zniesie skutki zabiegu. Operacja jest niezwykle skuteczna i daje długotrwałe efekty.
Jeszcze jedną metodą jest terapia hormonalna, która polega na eliminowaniu androgenów endogennych lub blokowaniu receptorów androgenowych w komórkach raka.
Podsumowanie
Głównymi czynnikami ryzyka raka prostaty są uwarunkowania genetyczne oraz wiek. Jeśli pojawią się problemy z oddawaniem moczy bądź pojawi się krwawienie podczas mikcji, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Regularne badania i wczesne wykrycie zmian nowotworowych są kluczem do pozytywnego finału choroby.
*Zadbaj o sobie kompleksowo. Postaw na sprawdzoną i rzetelną opiekę medyczną. Indywidualne pakiety medyczne S7Health dają Ci dostęp do lekarzy specjalistów, badań laboratoryjnych oraz diagnostycznych i wiele więcej! Sprawdź sam: https://s7health.pl/pakiety-medyczne/indywidualne.
Źródła:
Deluga A., Ślusarska B., Belmas E., Charzyńska-Gula M., Wiedza mężczyzn na temat czynników ryzyka raka gruczołu krokowego, „Probl HIg Epidemiol 2015, 96(4), s. 757-762.
https://hifu.pl/baza-wiedzy/objawy-raka-prostaty/
https://www.zwrotnikraka.pl/rak-prostaty-objawy-stercza/
[1] A. Deluga, B. Ślusarska, E. Belmas, M. Charzyńska-Gula, Wiedza mężczyzn na temat czynników ryzyka raka gruczołu krokowego, „Probl HIg Epidemiol 2015, 96(4), s. 760.