Mammografia to najpopularniejsza metoda profilaktyki raka piersi. To radiologiczne badanie, które pozwala prześwietlić strukturę piersi. Jest bardzo skuteczną i popularną metodą, która pomaga w walce z rakiem piersi. Na czym dokładnie polega badanie i kiedy powinnaś się na nie zdecydować?
Mammografia: prześwietlenie piersi
Celem tego badania przesiewowego jest wykrycie zmian nowotworowych u kobiet. W porównaniu do samobadania, czy badania palpacyjnego ginekologa, mammografia daje możliwość szybszego wykrycia zmian nowotworowych.
Jeszcze większą skuteczność zapewniają nowe metody MRTG. Mowa o mammografii cyfrowej oraz mammografii CDA, które pozwalają na wykrycie nawet milimetrowych zmian.
Mammografia nierzadko jednak wywołuje strach i wiele kobiet obawia się badania. Niepotrzebnie, gdyż jest ono bezbolesne oraz nie zagraża w żaden sposób życiu pacjentki.
Mammografia: przygotowanie do badania
Jeśli już wcześniej przeprowadzano u Ciebie badania w kierunku profilaktyki raka piersi, to warto przynieść poprzednie wyniki USG, mammografii czy rezonansu. Lepiej jednak zrezygnować przed badaniem z dezodorantu i wszelkiego rodzaju balsamów, gdyż ujawniają się one w obrazie badania i mogą fałszować obraz. Co istotne, najlepiej udać się na badanie po miesiączce, gdyż piersi przestają być obrzmiałe. Poza tym badanie nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań.
Mammografia: na czym polega?
Mammografia to badanie rentgenowskie, wykorzystujące małe dawki promieniowania, co sprawia, że jest ono bezpieczne dla pacjentki. Wykonuje się je za pomocą mammografu, który robi zdjęcie w 2 projekcjach. Wiązka promieniowania przechodzi przez daną część ciała, a następnie trafia na specjalną kliszę (albo płytkę detekcyjną). W celu uzyskania najlepszego obrazu, pierś ustawiania jest na specjalnej podkładce, by następnie gruczoł został dociśnięty przez płytę kompresyjną.
Po przeprowadzeniu badania uzyskane zdjęcie jest opisywane przez radiologa. W przypadku wykrycia jakichkolwiek zmian, ocenia się je za pomocą międzynarodowej klasyfikacji BI-RADS (Breast Imaging, Reporting and Data System). Dzięki temu możliwe jest zaplanowanie kolejnych działań diagnostycznych.
Kiedy iść na badanie?
Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, na mammografie powinny zdecydować się kobiety:
- w wieku od 40 do 50 lat – w tym wieku najlepiej wykonywać badanie co 2 lata,
- Po 50 roku życia – mammografia powinna być wykonywana raz w roku.
Kobiety między 50 a 69 rokiem życia mogą wykonać badanie bezpłatnie. Przeprowadzenie badania u młodszych pacjentek jest możliwe, jeśli stwierdzono mutację genów BRCA1 lub BRCA2 albo w ich rodzinie pojawiły się przypadki zachorowań. Wcześniejsze wykonanie badania jest również konieczne, jeśli pojawiły się u pacjentki niepokojące objawy, takie jak:
- bolesność piersi niewiadomego pochodzenia,
- wyciek krwi lub innej wydzieliny z brodawki sutkowej,
- wyczuwalne zgrubienie w piersi,
- stosunkowo nagłe wciągnięcie brodawki lub skóry piersi.
Podsumowanie
Mammografie to badanie radiologiczne, które pozwala na wykrycie zmian nowotworowych u kobiet. Metoda ta jest bezbolesna (niektóre pacjentki mogą odczuwać minimalny dyskomfort), nie wymaga specjalnego przygotowania i trwa zaledwie kilka minut. Pacjentki po 40 roku życia powinny co 2 lata wykonywać badanie, które dostępne jest w większości placówek oraz nierzadko jest dostępne w formie mobilnej – mammobusach. To oczywiście niejedyna metoda wykorzystywana w profilaktyce raka piersi. O pozostałych pisaliśmy w poprzednich artykułach, które przeczytasz tutaj.
*Zadbaj o sobie kompleksowo. Postaw na sprawdzoną i rzetelną opiekę medyczną. Indywidualne pakiety medyczne S7Health dają Ci dostęp do lekarzy specjalistów, badań laboratoryjnych oraz diagnostycznych i wiele więcej! Sprawdź sam: https://s7health.pl/pakiety-medyczne/indywidualne.
Źródła:
https://openbadania.pl/educations/article/na-czym-polega-mammografia-1