Nikt z nas nie lubi siedzieć w domu, kiedy za oknem grzeją przyjemne promienie słońca. Lato to jednak zwodniczy czas, bo jesteśmy narażeni na zwiększoną ekspozycję słoneczną. W konsekwencji możemy dostać udaru słonecznego. Jak zatem rozpoznać go odpowiednio szybko? Podpowiadamy.
Udar – czym jest
Tytułem wstępu zacznijmy od wyjaśnienia, czym właściwie jest udar słoneczny. Powstaje on wskutek zbyt dużej ekspozycji na słońce, najbardziej narażonymi miejscami są głowa i kark. Udar prowadzi do przekrwienia opon mózgowych i mózgu. Organizm nie ma, jak usunąć nadmiaru ciepła.
Nie należy też zakładać, że każde przegrzanie to udar. Przegrzanie występuje, gdy pojawiają się skurcze mięśni, obrzęki i/lub omdlenia. Udar jest natomiast gwałtowną reakcją, do której dołącza odwodnienie.
Udar słoneczny – objawy
Do ogólnych objawów należy zaliczyć:
- bóle głowy;
- zawroty głowy;
- ogólny niepokój;
- nudności i wymioty;
- zaczerwienienie skóry;
- przyspieszone tętno;
- wysoką gorączkę;
- utratę przytomności.
Szybkie rozpoznanie tych objawów pozwoli na podjęcie odpowiednich kroków, które pomogą chorej osobie.
Udar – co robić?
W przypadku podejrzenia wystąpienia udaru słonecznego należy niezwłocznie wezwać pomoc. Na czas oczekiwania najlepiej przenieść się w chłodne, zacienione miejsce. Warto również polać siebie lub osobę chorą zimną wodą i zrobić chłodny okład na głowę. Pamiętaj, żeby unikać przykładania lodu, ten może wywołać szok termiczny. Warto również udrożnić drogi oddechowe, jeśli jest to możliwe.
Udar – jak się przed nim uchronić?
Podstawową ochroną przed udarem słonecznym jest przyjmowanie dużej ilości wody, aby nie odwodnić organizmu w upalne dni. Należy również pamiętać o nakryciu głowy i skrywaniu się w zacienionych miejscach. Ubrania powinny zapewnić nam przewiewność. Warto też unikać długotrwałej ekspozycji na słońce – miejscami najbardziej narażonymi jest głowa i kark.
W grupie osób najbardziej narażonych na udar są osoby starsze i dzieci. Nie mają oni bowiem wyrobionej efektywnej termoregulacji. Dlatego miej na uwadze swoich bliskich i dbaj o nich w czasie letnich upałów.
Podsumowanie
Udar jest gwałtowną reakcją na przegrzanie. Jeśli pojawi się on u ciebie lub innej osoby, to wezwij pomoc i postaraj się schłodzić ciało. Na udar najbardziej narażone są osoby starsze i dzieci. Zadbaj więc o nich, dostarczając im dużej ilości wody.
*Poznaj lepiej nasze pakiety indywidualne i pakiety dla firm. Nasze oferty są dostosowane do aktualnych potrzeb pacjentów, kilka wariantów, różne benefity i kompleksowe usługi.
Przeczytaj też:
- Telekonsultacja medyczna – dlaczego warto wybrać ją w sezonie wzmożonej zachorowalności?
- Nadciśnienie tętnicze – przyczyny i objawy
- Przerost gruczołu krokowego – przyczyny i objawy
- Meningokoki – objawy i szczepienie
- Kolka wątrobowa – czym jest i jakie daje przyczyny?
Źródła:
Intensywna terapia i medycyna ratunkowa. Red. Gaszyński, Wojciech. PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2016.
Zawadzki, Andrzej. Medycyna ratunkowa i katastrof. Red. Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2008.