Cytologia to badanie dla kobiet, które powinno być wykonywane regularnie. Nieustannie powtarza się kobietom, aby nie zapominały o tym badaniu, bo pomaga w diagnostyce nowotworowej. Co powinnaś zatem wiedzieć o cytologii? Podpowiadamy.
Czym jest cytologia?
W obrębie szyjki macicy zderzają się dwa typy nabłonków, co prowadzi do wielu procesów – komórki dzielą się, tworzą i umierają. Tym sposobem jest to miejsce, które jest bardziej podatne na wszelkiego rodzaju niepożądane zmiany komórkowe. W szyjce macicy może dojść do dysplazji (zepsucia komórek) – wykryta zbyt późno może prowadzić do nowotworu. Cytologia pozwala na monitorowanie stanu szyjki macicy.
Cytologia a wirus HPV
HPV to niezwykle powszechny wirus, który może dotyczyć nawet 80% ludzi. Cytologia pozwala na wykrycie wirusa. Choć jego obecność nie od razu musi wiązać się z rakiem, to poszczególne warianty mogą mieć bezpośredni związek z rozwojem nowotworu.
Cytologia – kto i kiedy?
Cytologię powinna wykonywać każda kobieta. Z badania nie zwalnia fakt, że jest się zaszczepionym przeciw HPV lub ma się status dziewicy, bo przecież istnieją przypadki raka szyjki macicy bez HPV. Na pierwszą cytologię warto zdecydować się po ukończeniu 21 lat, ale jeśli do stosunku penetracyjnego doszło wcześniej, to należy zrobić cytologię trzy lata po takim zbliżeniu. Badanie cytologii warto powtarzać co roku.
Na czym polega cytologia?
To szybkie i proste badanie, wykonywane w gabinecie ginekologicznym. Pacjentka kładzie się na fotelu, a następnie lekarz lub lekarka wprowadza do pochwy końcówkę wziernika. Do niego wsuwa się małą szczoteczkę, która zbierapróbkę do badania. Materiał trafia do laboratorium, gdzie przechodzi przez specjalne analizy i badania.
Jeśli chodzi o ból, to opinie są podzielone. Wiele kobiet uważa badanie za bezbolesne, ale spora cześć odczuwa dyskomfort. Dużą rolę odgrywa tutaj stres oraz indywidualne predyspozycje.
Podsumowanie
Cytologia to badanie, które powinno być wykonywane regularnie raz w roku. Jest ono potrzebne w profilaktyce raka szyjki macicy, dlatego to tak istotne badanie. Nie zapominajmy o nim nawet, jeśli wydaje nam się, że jesteśmy w pełni zdrowi.
*Poznaj lepiej nasze pakiety indywidualne i pakiety dla firm. Nasze oferty są dostosowane do aktualnych potrzeb pacjentów, kilka wariantów, różne benefity i kompleksowe usługi.
Przeczytaj też:
- Cukrzyca typu 3 – jakie są jej przyczyny?
- Telekonsultacja medyczna – dlaczego warto wybrać ją w sezonie wzmożonej zachorowalności?
- Padaczka – czym jest i jakie są jej przyczyny?
- Nadciśnienie tętnicze – przyczyny i objawy
- Przerost gruczołu krokowego – przyczyny i objawy
Źródła:
https://sexed.pl/artykuly/o-co-chodzi-z-cytologia