Wielu mogłoby się zdawać, że koniec pandemii jest jednoznaczny z końcem koronawirusa. Nic bardziej mylnego – wirus nieustannie stanowi niebezpieczeństwo, a liczba zakażeń z dnia na dzień stale rośnie. Na jakie objawy obecnie warto zwrócić uwagę i co robić, gdy test da pozytywny wynik? Podpowiadamy.
COVID-19 – wzrost zachorowań
Warto zauważyć, że koronawirus nie jest tak samo sezonowy, jak grypa czy przeziębienie, ale w sezonie jesienno-zimowym możemy zauważyć spory wzrost zachorowań. Choć pandemia oficjalnie zakończyła się już jakiś czas temu, to wirus dalej ewoluuje, a nowe warianty charakteryzują się różnym stopniem zaraźliwości. Za jeden z najszybciej przenoszących się wariantów nadal uchodzi Omikron.
COVID-19 – pozytywny test po pandemii
Masz pozytywny wynik testu na COVID-19, ale nie wiesz, jakie zasady panują po zakończeniu pandemii? Dziś pamiętamy już tylko o restrykcyjnych obowiązkach, które funkcjonowały w latach najwyższych zachorowań. Nadal istnieje ryzyko komplikacji po zarażeniu bliskiej osoby o osłabionej odporności. Jeśli sam odczuwasz symptomy COVID-19, istotne jest zadbanie o siebie i otoczenie. W przypadku pozytywnego wyniku zaleca się:
- pozostanie w domu przez co najmniej 5 dni. W przypadku konieczności zgłoś się do lekarza po zwolnienie lekarskie (L4) i poinformuj o wynikach testu na COVID-19, co jest istotne zarówno dla Twojego zdrowia, jak i bezpieczeństwa otoczenia.
- noszenie jednorazowych masek ochronnych przy każdym wyjściu.
- regularne wietrzenie pomieszczenia, w których przebywasz, ponieważ specjaliści uważają, że istnieje większe ryzyko zakażenia w pomieszczeniach o ograniczonej wentylacji. Dbaj o regularną cyrkulację powietrza, co ułatwia usuwanie cząsteczek wirusa.
- pamiętanie o właściwej higienie, unikanie dzielenia się ręcznikiem, szczoteczką do zębów oraz naczyniami, a także regularne mycie rąk.
- odwołanie planu podróży oraz spotkań towarzyskich, aby ograniczyć ryzyko szerzenia się wirusa.
- unikanie kontaktu z osobami, które są w grupie ryzyka poważnych powikłań związanych z COVID-19 (m.in. z seniorami, pacjentami onkologicznymi czy zakażonych wirusem HIV).
COVID-19 – pozytywny test po pandemii
Do typowych objawów zakażenia nadal zaliczają się:
- gorączka,
- dreszcze,
- ból gardła,
- ból mięśni,
- charakterystyczne silne zmęczenie,
- katar lub zatkany nos lub kichanie,
- ból gałek ocznych,
- ból i zawroty głowy.
COVID-19 – kiedy izolacja a wizyta u lekarza?
Koronawirus może wywoływać symptomy, które stanowią zagrożenie dla życia. Skontaktuj się z profesjonalistą, jeśli:
- objawy nasilają się, zamiast ustępować;
- pojawiają się wysypka, utrata apetytu lub znaczne osłabienie;
- wysoka temperatura utrzymuje się przez co najmniej 5 dni;
Skieruj się do szpitala, jeśli:
- wystąpi nagły, ostry ból klatki piersiowej,
- pojawiają się trudności z oddychaniem,
- kaszlesz krwią,
- mdlejesz lub masz drgawki.
Podsumowanie
COVID-19 dziś już został nieco zapomniany przez wielu z nas, jednak dalej stanowi spore zagrożenie, którego nie powinniśmy bagatelizować. Sezon jesienno-zimowy stanowi szczególnie ryzykowny czas, kiedy jesteśmy narażeni, a zachorowania stale rosną.
Przeczytaj też:
- PMS – czym jest i jakie daje objawy?
- Zapalenie wyrostka robaczkowego – przyczyny
- Ostre zapalenie ucha środkowego – przyczyny i leczenie
- Swoboda Leczenia – Twój komfort i zdrowie w sezonie infekcji
- Egzema – czym jest i jakie daje objawy?
Źródła:
https://upacjenta.pl/poradnik/dodatni-wynik-testu-na-koronawirusa