Ważnym elementem w zapobieganiu i leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego jest odpowiednia dieta. Ważne, żeby dostarczała ona odpowiednią ilość energii, mikroskładników i witamin. Gdzie znajdziemy te niezbędne składniki odżywcze? Podpowiadamy.
Choroby układu sercowo-naczyniowego a dieta
W leczeniu chorób serca podkreśla się to, że podaż kilokalorii powinna pokrywać potrzeby organizmu. A to wszystko po to, aby zachować odpowiednią masę ciała. Nie zapominajmy, że otyłość stanowi bardzo wysoki czynnik ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego. Niemniej najważniejsze jest to, że wartość odżywczą jadłospisu powinno się ustalać indywidulanie, w zależności od organizmu, predyspozycji i chorób pacjenta.
Białko w chorobach sercowych
To makroskładnik, który jest niezwykle istotny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. To podstawowy budulec komórek i tkanek, a oprócz tego jest niezwykle ważny w budowaniu odporności. Oprócz tego może być również źródłem energii. W tym przypadku jest to również sprawa dość indywidualna. Ilość potrzebnego białka jest zależna, m.in. od wieku, stanu zdrowia czy aktywności fizycznej.
Białko znajdziemy w produktach, takich jak:
- tłuste i chude ryby;
- jaja;
- chude i wysokojakościowe wędliny;
- chudy drób i chuda cielęcina, wołowin.
Choroby układu sercowo-naczyniowego – tłuszcze
Tłuszcze to kluczowy składnik dla zdrowia serca i naczyń krwionośnych. Dlaczego? Bo mają one wpływ na profil lipidowy krwi – ilość całkowitego cholesterolu. Istotną rolę odgrywa także źródło tłuszczu, a nie tylko jego ilość. Szczególnie niewskazane są nadmierne ilości nasyconych kwasów tłuszczowych oraz tych typu trans. Zatem jeśli chcesz zadbać o swoje serca, to koniecznie ogranicz spożycie produktów, takich jak: tłusty nabiał, smalec, słonina, tłuste mięsa i wędliny, pieczywo cukiernicze.
W prewencji chorób serca zaleca się spożycie produktów wielonienasyconych tłuszczowo, czyli:
- oleje roślinne;
- orzechy;
- nasiona;
- tłuste ryby morskie;
- awokado.
Specjaliści zalecają sięganie po produkty bogate w kwasy omega 3. Ich źródłem są, np. tłuste ryby morskie, olej lniany, orzechy włoskie czy siemię lniane.
Węglowodany a choroby sercowe
Kolejnym ważnym składnikiem w zapobieganiu chorobom serca są węglowodany. To właśnie one dostarczają nawet 50% dziennej energii. Pamiętajmy jednak, aby unikać produktów bogatych w cukry proste – sacharozę i fruktozę. Jeśli chcemy odpowiednio zadbać o nasz układ sercowo-naczyniowy, to musimy unikać produktów z syropem glukozowo-fruktozowym.
Odpowiednie źródła węglowodanów to:
- brązowy ryż;
- pełnoziarniste makarony;
- grube kasze;
- pieczywo pełnoziarniste na zakwasie;
- owoce.
Składniki mineralne i witaminy
Dieta, która ma pomóc w zapobieganiu chorobom serca, powinna być bogata we wszystkie składniki regulacyjne. Mowa tu o tak ważnych elementach, jak:
- potas,
- wapń,
- magnez;
- sód;
- witamina B6 i B12;
- kwas foliowy.
Podsumowanie
W zapobieganie chorobom serca może pomóc odpowiednia dieta. Spożywanie produktów bogatych w białka, węglowodany, minerały i witaminy może odegrać znaczącą rolę.
Źródła:
https://pluscard.com.pl/dieta/skladniki-odzywcze-w-chorobach-ukladu-sercowo-naczyniowego/
https://dietetycy.org.pl/zywienie-a-choroby-sercowo-naczyniowe/