Ostre zapalenie ucha to infekcja, która dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Nieleczone lub bagatelizowane może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak trwałe uszkodzenie słuchu. Jakie są jego przyczyny? Wyjaśniamy.
Ostre zapalenie ucha środkowego – czym jest?
Ostre zapalenie ucha środkowego to ropna infekcja, w której przebiegu zakażony płyn gromadzi się w uchu środkowym, czemu towarzyszy zapalenie błony śluzowej. Nim jednak dojdzie do zakażenia, najpierw pojawia się upośledzenie funkcji trąbki Eustachiusza, co prowadzi do zalegania wydzieliny i jej ropienia. Zakażenie najczęściej rozprzestrzenia się do jamy bębenkowej z okolic nosa lub nosogardła.
Ostre zapalenie ucha środkowego – objawy
Bardzo często zdarza się, że zapalenie ucha środkowego poprzedzone jest infekcją dróg oddechowych lub nieżytem nosa, który wywołuje alergia.
Zapalenie pojawia się nagle i zwykle dotyczy jednego ucha. Do charakterystycznych objawów należą:
- łagodny, umiarkowany lub silny ból ucha;
- upośledzenie słuchu;
- zaburzenia równowagi – pojawiają się dość rzadko.
Ostre zapalenie ucha środkowego – powikłania
Powikłania przy ostrym zapaleniu ucha mogą prowadzić do gorączki, uporczywego bólu za uchem lub porażenia nerwu twarzowego. Oprócz tego można też zaobserwować:
- nawracające ostre zapalenie – pojawiające się częściej niż dwa razy w ciągu pół roku;
- przewlekłą perforację błony bębenkowej – w czasie zapalenia może pęknąć błona bębenkowa, a nawracające epizody mogą prowadzić do przewlekłej perforacji;
- ubytek słuchu – może utrzymywać się przez jakiś czas.
Ostre zapalenie ucha środkowego – leczenie
W leczeniu takiego zapalenia wykorzystuje się antybiotyki. Bardzo często poprawa samopoczucia jest odczuwalna już po 48-72 godzinach od rozpoczęcia leczenia.
Gdy dochodzi do pęknięcia błony bębenkowej w trakcie ostrego zapalenia ucha środkowego, w większości przypadków goi się ona samoistnie. W takich sytuacjach lekarz może zalecić również miejscowe krople do uszu.
Podsumowanie
Ostre zapalenie ucha środkowego to ropna infekcja, w której przebiegu zakażony płyn gromadzi się w uchu środkowym. Objawia się ono mniej lub bardziej intensywnym bólem. W przebiegu leczenia wykorzystuje się zwykle antybiotyki.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Pakiety firmowe dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Przeczytaj też:
- PMS – czym jest i jakie daje objawy?
- Zapalenie wyrostka robaczkowego – przyczyny
- Ostre zapalenie ucha środkowego – przyczyny i leczenie
- Swoboda Leczenia – Twój komfort i zdrowie w sezonie infekcji
- Egzema – czym jest i jakie daje objawy?