Choć jest to stosunkowo rzadko diagnozowany nowotwór w Polsce, to niesie ona za sobą bardzo złe rokowania. Winny jest temu brak objawów we wczesnym stadium choroby, a rozpoznanie jej w na późnym etapie zmniejsza szanse na wyzdrowienie. Jakie są więc przyczyny i co powinno zaniepokoić pacjentów? Wyjaśniamy.
Rak przełyku – czym jest?
Jest to nowotwór złośliwy, który rozwija się w przełyku. Może on mieć budowę płaskonabłonkową (rozwija się zwykle w górnej i środkowej części przełyku) albo gruczołową (rozwija się w dolnej części przełyku).
Rak przełyku – przyczyny
Do zmian powodujących rozwój nowotworu mogą przyczyniać się przewlekłe podrażnienia przełyku. Do głównych czynników ryzyka rozwoju tego typu raka należą:
- palenie tytoniu;
- spożywanie alkoholu;
- otyłość;
- przełyk Barretta;
- długotrwałe zapalenie błony śluzowej przełyku;
- achlazja;
- zapalenie zanikowe języka i przełyku;
- oparzenie przełyku substancjami chemicznymi;
- niedobory witamin i mikroelementów;
- narażenie zawodowe na produkty wulkanizacji, azbest i pyły metali.
Rak przełyku – objawy
We wczesnym stadium choroby zwykle nie pojawiają się charakterystyczne dla nowotworu objawy. Często dolegliwością są mało specyficzne i łatwo je pomylić z innymi schorzeniami, co sprawia, że nowotwory przełyku są zazwyczaj rozpoznawane w późnym stadium.
Złośliwy nowotwór przełyku zazwyczaj rozprzestrzenia się w pobliżu miejsca swojego rozwoju, naciekając sąsiadujące narządy i obejmując regionalne węzły chłonne, szczególnie te w śródpiersiu i nadbrzuszu.
Do typowych objawów występujących w późniejszym stadium choroby, należą:
- zaburzenia połykania;
- ból w klatce piersiowej i nadbrzuszu;
- uczucie przeszkody w przełyku nudności i wymioty spadek masy ciała;
- krwawienie z przewodu pokarmowego;
- utrata apetytu;
- postępujące wyniszczenie.
Rak przełyku – diagnostyka
W przypadku zaobserwowania wspomnianych wcześniej objawów zleca się wykonanie badania endoskopowego oraz badania radiologicznego przełyku i żołądka. Wykryta zmiana w postaci guza lub owrzodzenia w świetle przełyku wymaga pobrania wycinków do badania histopatologicznego.
Rak przełyku – leczenie
Leczenie zależy przede wszystkim od wielkości zmian oraz od stadium zaawansowania choroby, a także stanu sprawności chorego. Zwykle jednak sięga się po leczenie operacyjne, jeśli nowotwór rozwija się w piersiowym albo brzusznym odcinku przełyku. Procedura polega na usunięciu przełyku, co zwykle wymaga otwarcia klatki piersiowej i jamy brzusznej, a czasami dodatkowego nacięcia na szyi. Brakujący fragment przewodu pokarmowego najczęściej odtwarza się poprzez przesunięcie żołądka do klatki piersiowej lub wykorzystanie odpowiednio przygotowanego fragmentu jelita grubego albo cienkiego.
Jeśli nowotwór rozwinął się w szyjnej części przełyku, to nie wykonuje się leczenia operacyjnego, a radioterapię.
Rokowania
Choroba zostaje rozpoznana najczęściej w zaawansowanym stadium, co sprawia, że większość pacjentów przeżywa zaledwie kilka miesięcy. Średni wskaźnik 5-letniego przeżycia wynosi od 5% do 10%.
Podsumowanie
Rak przełyku w początkowej fazie zwykle nie daje specyficznych objawów. W zaawansowanym stadium pojawiają się zwykle zaburzenia połykania czy ból w klatce piersiowej. Choroba ma złe rokowania, dlatego że najczęściej jest rozpoznawana na późnym etapie.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Pakiety firmowe dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Przeczytaj też:
- PMS – czym jest i jakie daje objawy?
- Zapalenie wyrostka robaczkowego – przyczyny
- Ostre zapalenie ucha środkowego – przyczyny i leczenie
- Swoboda Leczenia – Twój komfort i zdrowie w sezonie infekcji
- Egzema – czym jest i jakie daje objawy?
Źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/onkologia/chorobynowotworowe/102098,rak-przelyku
https://www.zwrotnikraka.pl/rak-przelyku-przyczyny-objawy-leczenie