Skręt jądra to nagły stan, który wymaga natychmiastowej interwencji medycznej. Skręt jądra prowadzi do zaciśnięcia naczyń w powrózku nasiennym, co zaburza przepływ krwi i powoduje niedotlenienie oraz niedokrwienie tkanki jądra. Jakie są objawy i przyczyny tego stanu? Wyjaśniamy.
Skręt jądra – typy
Skręt jądra jest związany z jego przemieszczeniem, a co za tym idzie – niedokrwienie, a nawet martwica. Do skrętu jądra dochodzi najczęściej u dzieci i młodzieży. Co więcej, dzieli się on na dwa typy:
- wewnątrzosłonkowy skręt jądra,
- zewnątrzosłonkowy skręt jądra.
Skręt jądra – przyczyny
Za wystąpienie skrętu jądra odpowiada jego obrót wokół własnej osi, co przekłada się na skręcenie powrózka nasiennego (na nim zawieszone jest jądro). Przyczyną takiego stanu może być zbyt szybki wzrost i zwiększenie się objętości jądra oraz przebyty uraz. Jeszcze inną przyczyną może być skurcz mięśnia dźwigacza jądra, który zwiększa ryzyko skrętu u osób z nieprawidłowościami anatomicznymi.
Skręt jądra – objawy
Głównym objawem skrętu jest gwałtowny i silny ból w okolicach moszny, któremu mogą towarzyszyć nudności i wymioty. Co więcej, skóra moszny w miejscu skrętu może być stwardniała, ciepła i zaczerwieniona.
Możliwe jest także wykrycie nieprawidłowego poziomego ułożenia jądra. Pacjenci mogą również doświadczyć ogólnych symptomów, takich jak podwyższona temperatura czy problemy z oddawaniem moczu.
Skręt jądra – leczenie
Po pojawieniu się wspomnianych objawów należy niezwłocznie skontaktować się z urologiem, ponieważ skręt jądra wymaga leczenia operacyjnego. Tylko wczesne rozpoznanie skrętu jądra może zapobiec martwicy i powikłaniom, takim jak niepłodność. Aby uzyskać satysfakcjonujące wyniki leczenia, pacjent powinien zostać poddany operacji w ciągu 6 godzin od pojawienia się bólu.
Podsumowanie
Skręt jądra wynika z obrotu wokół własnej osi, co prowadzi do skręcenia powrózka nasiennego i ograniczenia przepływu krwi. Stan ten manifestuje się poprzez nagły i gwałtowny ból w okolicach moszny.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Pakiety firmowe dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Przeczytaj też:
- PMS – czym jest i jakie daje objawy?
- Zapalenie wyrostka robaczkowego – przyczyny
- Ostre zapalenie ucha środkowego – przyczyny i leczenie
- Swoboda Leczenia – Twój komfort i zdrowie w sezonie infekcji
- Egzema – czym jest i jakie daje objawy?