W Rwandzie władze walczą z rozprzestrzeniającym się wirusem Marburg, który jest jednym z najgroźniejszych patogenów dla człowieka. W ostatnich tygodniach pojawiły się informacje o możliwych zachorowaniach na wirusa również w UE. Jak można się nim zarazić i jakie daje objawy? Wyjaśniamy.
Wirus Marburg – czym jest?
Rezerwuarem wirusa Marburg są gatunki dziki zwierząt zamieszkujących Afrykę – np. małpy, gryzonie czy nietoperze. Przyczynia się on do rozwoju choroby marburskiej, która wywodzi się z grupy gorączek krwotocznych – gorączka krwotoczna Marburg. Co ciekawe, ten wirus należy do tej samej rodziny wirusów, co Ebola.
Choroba daje się we znaki szczególnie w Rwandzie, gdzie odnotowano już 11 ofiar śmiertelnych i zidentyfikowano łącznie 36 przypadków zakażenia. W ostatnim czasie na głównym dworcu kolejowym w Hamburgu ogłoszono alarm wirusowy. Powodem były obawy, że 26-letni student medycyny z Niemiec i jego partnerka, którzy przyjechali z Rwandy, mogą być zakażeni wirusem Marburg. Finalnie pacjenci okazali się zdrowi, niemniej wirus wzbudza spore poruszenie w UE z powodów epidemiologicznych.
Wirus Marburg – droga zarażenia
Emisja wirusa przebiega poprzez bezpośredni kontakt z płynami ustrojowymi. Można więc zarazić się za pośrednictwem pościeli czy odzieży, a człowiek przenosi wirusa do momentu, aż jest on wykrywalny w jego krwi.
Do zakażenia może dojść także poprzez stosunek seksualny – wirus może być transmitowany w nasieniu nawet do 7 tygodni po wyzdrowieniu.
Wirus Marburg – objawy
Do manifestacji pierwszych objawów dochodzi zwykle od 2 do 21 dnia od zakażenia. W początkowym przebiegu choroby pojawiają się:
- silny ból głowy;
- wysoka gorączka;
- osłabienie.
Bardzo często po ok. 3 dniach występują skurcze i bóle brzucha oraz silna, wodnista biegunka (utrzymująca się przez tydzień), a także mogą wystąpić wymioty. Objawy wycieńczają pacjentów, którzy często wyglądają „jak duchy”. Bardzo często po ok. 5 lub 7 dniach występują objawy krwotoczne – świeża krew jest zauważalna w kale, wymiocinach i może też wydobywać się z nosa. W 88% przypadkach następuje śmierć, która przychodzi ok. 8 lub 9 dnia od pojawienia się objawów.
Wirus Marburg – leczenie
Niestety nadal nie opracowano skutecznych metod leczenia choroby marburskiej. Leczenie skupia się przede wszystkim na łagodzeniu objawów – nawadnianiu, terapii immunologicznej i podawaniu produktów krwiopochodnych.
Podsumowanie
Wirus Marburg przyczynia się do rozwoju choroby marburskiej, która wywodzi się z grupy gorączek krwotocznych. Daje silne objawy, które wycieńczają pacjentów i w większości przypadków prowadzi do śmierci. Można się nim zarazić bezpośredni kontakt z płynami ustrojowymi.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Pakiety firmowe dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Przeczytaj też:
- Telekonsultacja medyczna – dlaczego warto wybrać ją w sezonie wzmożonej zachorowalności?
- Nadciśnienie tętnicze – przyczyny i objawy
- Przerost gruczołu krokowego – przyczyny i objawy
- Meningokoki – objawy i szczepienie
- Kolka wątrobowa – czym jest i jakie daje przyczyny?
Źródła:
https://gemini.pl/poradnik/artykul/wirus-marburg-jak-mozna-sie-zarazic