Zmiany skórne z kilkoma okrągłymi ogniskami? To może byś właśnie wyprysk pieniążkowaty. Jak się z nim uporać i jakie daje dolegliwości? Wyjaśniamy!
Wyprysk pieniążkowaty – czym jest?
Wyprysk pieniążkowaty to odmiana wyprysku kontaktowego cechującego się ogniskami zapalnymi, które są ulokowane w różnych częściach ciała. Nazwa nawiązuje do ich kształtu, który przypomina właśnie monety. Dotyka ona zwykle osoby dorosłe między 50. a 70. rokiem życia.
Wyprysk pieniążkowaty – przyczyny?
Obecnie nie ma pewności co do przyczyny wywołujących wyprysk pieniążkowaty. Za możliwą przyczynę uważa się osłabienie bariery skórnej, która uległa przesuszeniu – np. z powodu częstych kąpieli i stosowania wysuszających mydeł. Do jego powstawania mogą jednak przyczyniać się też m.in.:
- alergie,
- bardzo suchą skórę i suche powietrze,
- częste kąpiele lub prysznice w gorącej wodzie,
- obrażenia, takie jak oparzenie, zadrapanie lub ukąszenie owada,
- ekspozycję na szorstkie tkaniny (np. wełnę).
Warto podkreślić, że rumień pieniążkowaty nie jest zaraźliwy i nie może bezpośrednio przejść na drugą osobę.
Wyprysk pieniążkowaty – objawy
W przypadku wyprysku pieniążkowatego zmiany skórne mają postać licznych, okrągłych ognisk o średnicy od kilku milimetrów do kilku centymetrów, które są wyraźnie oddzielone od zdrowej skóry. Wykwity składają się z małych grudek wysiękowych i pęcherzyków na zaczerwienionym tle. W fazie przewlekłej charakterystyczne jest łuszczenie się skóry w tych miejscach. Zmiany najczęściej pojawiają się na wyprostnych powierzchniach rąk i nóg, a sporadycznie mogą występować na tułowiu.
Wyprysk pieniążkowaty – leczenie
Zwykle po wnikliwym wywiadzie z pacjentem lekarz jest w stanie zdiagnozować wyprysk. W niektórych wypadkach sięga się po badanie histopatologiczne wycinka z patologicznej zmiany.
Do leczenia wykorzystuje się miejscowo glikokortykosteroidy (w postaci maści, żeli lub kremów), które przynoszą zadowalające efekty.
Podsumowanie
Wyprysk pieniążkowaty to odmiana wyprysku kontaktowego cechującego się okrągłymi ogniskami zapalnymi wyraźnie oddzielonymi od skóry. Nie są do końca znane przyczyny jego powstawania, choć winna może być temu m.in. alergia czy częste kąpiele.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Pakiety firmowe dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Przeczytaj też:
- XEC – jakie objawy daje nowy wariant COVID-19?
- Miażdżyca – objawy i przyczyny
- Izotek – skutki uboczne przy leczeniu trądziku
- Alergia jesienna – co pyli jesienią?
- Wyprysk pieniążkowaty – przyczyny i objawy
Źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/170696,wyprysk-pieniazkowaty
https://diag.pl/pacjent/artykuly/wyprysk-pieniazkowaty-przyczyny-i-domowe-sposoby-radzenia-sobie
https://www.mixa.pl/porady/wyprysk-pieniazkowaty-leczenie-i-objawy