W ostatnim czasie znowu zrobiło się głośno o małpie ospie. Wszystko za sprawą WHO, które ogłosiło najwyższy alarm, gdyż nowy wariant choroby stanowi globalne zagrożenie. Eksperci donoszą, że w kolejnych dniach i miesiącach pojawi się coraz więcej ognisk wirusa w Europie. Co to oznacza i jakie są objawy mpox? Wyjaśniamy.
Małpia ospa – czym jest?
Małpia ospa to rzadko występująca choroba wirusowa, która przenosi się ze zwierząt na ludzi i najczęściej pojawia się w zachodnich i środkowych rejonach Afryki. W porównaniu do COVID-19, rozpoznanie małpiej ospy jest prostsze dzięki jej specyficznym i wyraźnym objawom.
Małpia ospa – kolejna pandemia?
Największe skupiska wirusa odnotowano w Republice Demokratycznej Konga, gdzie było ponad 14 tysięcy zainfekowanych osób. W ostatnim czasie choroba rozprzestrzeniła się na państwa sąsiednie, a tempo wzrostu zachorowań jest alarmujące.
WHO uznało mpox (małpią ospę) za globalne zagrożenie dla zdrowia publicznego. To alarm o najwyższym stopniu, jaki może podnieść WHO. Ogłasza się go wtedy, gdy choroba rozprzestrzenia się na tyle szybko w różnych państwach, że wymaga globalnej współpracy.
Małpia ospa – wirus w Europie
W ostatnim czasie potwierdzono przypadek zakażenia małpią ospą w Szwecji, co oczywiście wzbudziło spory niepokój wśród narodów Europy. Ogólne zmartwienie jest umotywowane tym, że nowy szczep wirusa – Clade – cechuje się znacznie większą śmiertelnością.
Małpia ospa – objawy?
Choroba przenosi się poprzez uszkodzoną skórę, błonę śluzową, a także układ oddechowy. Transmisja wirusa może przebiegać poprzez pocałunek, przytulanie, masaż i stosunek seksualny. Co więcej, do zakażenia może dojść nawet podczas używania tego samego ręcznika lub pościeli, co osoba zakażona.
Do typowych objawów choroby należą.
- wysypka – najczęściej na twarzy i na kończynach;
- powiększone węzły chłonne;
- gorączka;
- bóle głowy;
- dreszcze;
- bóle pleców;
- uczucie zmęczenia.
Małpia ospa – powikłania
Do manifestacji objawów małpiej ospy dochodzi zwykle w ciągu 21 dni od zakażenia. Choroba może trwać nawet miesiąc, a leczenie jest objawowe, gdyż nie ma na nią szczepionki. Choć eksperci zalecają szczepienie na ospę prawdziwą, bo ta na ospę wietrzną jest w tym przypadku bezskuteczna.
Powikłania mogą pojawić się, kiedy dojdzie do zakażenia i pojawi się ropień. Do innych powikłań należą też:
- wymioty;
- biegunka;
- zapalenie opon mózgowych;
- zapalenia płuc;
- zapalenia mięśnia sercowego.
Podsumowanie
Małpia ospa powoduje wysypkę, a także gorączkę. WHO podniosło najwyższy stopień alarmu, więc choroba stała się globalnym zagrożeniem, któremu wspólnie należy przeciwdziałać.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Pakiety firmowe dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Przeczytaj też:
- Tętniak mózgu – przyczyny i objawy
- Nadczynność tarczycy – przyczyny i objawy
- Żółtaczka – przyczyny i objawy
- Łuszczyca – przyczyny i objawy
- Refluks – przyczyny i objawy