Gdy pojawia się temat kleszczy, to na myśl od razu przychodzi nam borelioza. I słusznie! Ale warto jednak wiedzieć, że ich ugryzienie może również prowadzić do innej poważnej choroby, jaką jest kleszczowe zapalenie mózgu. Jakie daje ono objawy? Wyjaśniamy.
Kleszczowe zapalenie mózgu – co to?
Kleszczowe zapalenie mózgu jest chorobą przenoszoną przez kleszcze, a jej szczyt zachorowań przypada właśnie w sezonie letnim. Cechują ją dość mało specyficzne objawy, co sprawia, że jest trudna do rozpoznania.
Kleszczowe zapalenie mózgu – przyczyny?
Za rozwój choroby jest odpowiedzialny wirus KZM występujący pod różnymi postaciami w zależności od lokalizacji geograficznej. Zakażenie patogenem odbywa się głównie poprzez ukąszenie zainfekowanego kleszcza. Możliwe jest jednak ono również poprzez spożycie pasteryzowanego mleka zwierząt chorujących na KZM.
Tutaj warto podkreślić, że nie każde ukąszenie kleszcza wiąże się z zakażeniem wirusem.
Kleszczowe zapalenie mózgu – objawy
Pierwsze objawy są zwykle widoczne po okresie inkubacji, czyli po ok. 7 dniach od ukąszenia. W pierwszej fazie choroby dolegliwości są mało charakterystyczne. A należą do nich:
- biegunka;
- nudności;
- gorączka;
- uogólnione osłabienie;
- wymioty;
- bóle głowy;
- bóle mięśni.
Bardzo często dochodzi do rozwoju zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia mózgu lub móżdżku oraz zapalenia rdzenia kręgowego. Kiedy choroba przypiera postać zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, pojawiają się objawy, takie jak:
- wysoka gorączka;
- silne bóle głowy;
- sztywność i bolesność karku;
- zaburzenia świadomości, utraty przytomności;
- drgawki;
- nadwrażliwość na światło, oczopląs;
- nudności, wymioty.
Gdy dojdzie do neuroinfekcji wywołanej wirusem kleszczowego zapalenia mózgu, u części chorych mogą pojawić się powikłania, takie jak:
- problemy z koncentracją;
- niedowład mięśniowy;
- zaburzenia pamięci;
- zaburzenia czucia obwodowego;
- długotrwałe bóle głowy.
Kleszczowe zapalenie mózgu – leczenie
W przypadku tej choroby leczenie objawowe jest niemożliwe, dlatego też dożylnie uzupełnia się niedobory wodno-elektrolitrowe, które powstają na skutek gorączki i wymiotów. Stosuje się także leki przeciwbólowe i zmniejszające obrzęk mózgu, które łagodzą przebieg choroby i zapobiegają powikłaniom.
Podsumowanie
Kleszczowe zapalenie mózgu to poważna choroba, która może przez długi czas nie dawać o sobie znać. W przebiegu choroby bardzo często dochodzi do rozwoju zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia mózgu lub móżdżku oraz zapalenia rdzenia kręgowego.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Pakiety firmowe dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Przeczytaj też:
- Tętniak mózgu – przyczyny i objawy
- Nadczynność tarczycy – przyczyny i objawy
- Żółtaczka – przyczyny i objawy
- Łuszczyca – przyczyny i objawy
- Refluks – przyczyny i objawy
Źródła:
https://www.kleszcze.info.pl/o-kzm
https://www.synevo.pl/akademia-zdrowia/kleszczowe-zapalenie-mozgu/