Ciemieniucha pojawia się u wielu dzieci w początkowej fazie życia. Nie jest ona poważną chorobą, więc rodzice nie powinni przesadnie panikować na jej widok. Istotna jest w tym przypadku wiedza na jej temat oraz sposobu jej pielęgnacji bądź leczenia.
Ciemieniucha – czym jest?
Ciemieniucha jest łagodną postacią łojowatego zapalenia skóry. Jej nazwa wiąże się z miejscem występowania – lokuje się w okolicach ciemiączka. Ma ona przewlekły charakter i nie jest chorobą zakaźną. Zwykle też ustępuje samoczynnie lub za sprawą odpowiedniej pielęgnacji.
Jej wygląd można opisać jako żółtej plamki, które łuszczą się na owłosionej główce dziecka.
Ciemieniucha – przyczyny
U świeżo upieczonych rodziców ciemieniucha może wywołać wiele pytań. Jednym z nich na pewno będzie jej przyczyna. Ciemieniucha może powstawać na skutek nadmiernego wytwarzania łoju. Głównym winowajcą są zwykle hormony matki, które przechodzą na dziecko. Warto przede wszystkim pamiętać, że ciemieniucha nie jest przyczyny złej higieny dziecka, jak mogłoby się wydawać rodzicom. To bardzo powszechny problem, który zwykle samoistnie znika.
Ciemieniucha – objawy
Należy pamiętać, że im szybciej rozpoznamy ciemieniuchę, tym lepiej – szybciej pozbędziemy się problemu. Zwykle na początku pojawia się zaczerwienienie skóry głowy, któremu towarzyszy biały nalot właśnie w okolicach ciemiączka. Po jakimś czasie powinny pojawić się żółte, tłuste i łuszczące się plamy.
Warto wiedzieć, że pojawia się ona zwykle między 2. a 10. tygodniem życia dziecka. Czasem jednak jej obecność obserwowana jest też później – nawet ok. 3. roku życia.
Ciemieniucha – leczenie i pielęgnacja
Istotną rolę w zwalczaniu ciemieniuchy odgrywa odpowiednia pielęgnacja skóry głowy. Kiedy już rodzic rozpozna problem, warto zastosować na kilka minut przed kąpielą oliwkę dla niemowląt lub masło shea. To emolienty, które zmiękczą łuski, co pozwoli na ich łatwiejszą eliminację. Warto również delikatnie wyczesywać łuski miękką szczotką pod włos. Należy myć główkę łagodnym szamponem i można wykonywać delikatne masażyki.
To, czego nie należy robić, to na pewno zdrapywać czy odrywać łusek „na sucho”, gdyż może to doprowadzić do uszkodzenia naskórka, a nawet infekcji skóry głowy. W przypadku, gdy pielęgnacja nie przynosi efektów, a stan skóry się pogarsza, konieczna jest wizyta u specjalisty, który wprowadzi odpowiednie leczenie.
Ciemieniucha – czym można jej uniknąć?
Niestety, nie ma skutecznych sposobów na całkowite uniknięcie ciemieniuchy, ponieważ jej wystąpienie zależy od unikalnych cech każdego dziecka. Aby zminimalizować ryzyko, warto jednak pamiętać, aby unikać przegrzewania niemowlęcia, szczególnie w okolicach głowy (może pomóc w ograniczeniu powstawania tego schorzenia).
Podsumowanie
Ciemieniucha ma postać żółtej łuszczącej się plamy w okolicach ciemiączka. Wynika ona zwykle z nadmiernego łoju, czemu winne są hormony matki.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Pakiety firmowe dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Przeczytaj też:
- PMS – czym jest i jakie daje objawy?
- Zapalenie wyrostka robaczkowego – przyczyny
- Ostre zapalenie ucha środkowego – przyczyny i leczenie
- Swoboda Leczenia – Twój komfort i zdrowie w sezonie infekcji
- Egzema – czym jest i jakie daje objawy?
Źródła:
https://www.e-zikoapteka.pl/artykuly/ciemieniucha-u-niemowlaka-co-to-jest-i-jak-ja-leczyc.html
https://www.laroche-posay.pl/article/ciemieniucha
https://hipp.pl/pielegnacja/poradnik/ciemieniucha-u-niemowlaka-jak-dbac-o-skore-gdy-sie-pojawia