Rak płuc przez długi czas może nie dawać o sobie znać. We wczesnym stadium rozpoznanie choroby zwykle jest bardzo trudno. Warto jednak wiedzieć, na jakie sygnały zwrócić uwagę.
Rak płuc – wczesne objawy
Objawy w początkowym stadium są zwykle mało specyficzne lub mogą się w ogóle nie pojawiać. Często do wykrycia nowotworu dochodzi przypadkiem, podczas badania rentgenowskiego lub tomografii komputerowej. Co więcej, potencjalne objawy mogą być rozpoznane jako infekcja dróg oddechowych i leczone antybiotykami.
Dlatego jeśli doświadczasz nawracających infekcji dróg oddechowych, zmęczenia lub pojawia się utrata masy, to należy zwrócić się do lekarza rodzinnego z prośbą o skierowanie na badanie rentgenowskie płuc.
Rak płuc – objawy w kolejnym stadium
W kolejnych – zdecydowanie bardziej zaawansowanych stadiach – rak płuc daje objawy, takie jak:
- kaszel;
- świszczący dźwięk podczas wydychania powietrza;
- duszności;
- odkrztuszanie wydzieliny z krwi;
- chrypka;
- uczucie zmęczenia;
- utrata wagi;
- ból w klatce piersiowej;
- zespół żyły głównej górnej.
Rak płuc – przyczyny
Substancje rakotwórcze w dymie tytoniowym są kluczowym czynnikiem wywołującym raka płuc. Szacuje się, że aktywne palenie papierosów jest odpowiedzialne za około 90% przypadków zachorowań u mężczyzn i 80% u kobiet. Częstą przyczyną jest również ekspozycja na bierne palenie, a także zanieczyszczenia powietrza.
Rak płuc – przerzuty
Zdarza się jednak tak, że dopiero przerzuty dają jakiekolwiek objawy. W przypadku raka płuc przerzuty dotyczą najczęściej:
- kości – ból lub złamania kośćca,
- mózgu;
- wątroby – pojawia się żółtaczka;
- węzłów chłonnych – występuje często dysfagia.
Rak płuc – leczenie
Leczenie zależy w dużej mierze od stadium zaawansowania i typu histologicznego i molekularnego guza. Proces leczenia można więc podzielić na trzy rodzaje:
- leczenie radykalne – skoncentrowane na całkowitym wyleczeniu pacjenta.
- leczenie paliatywne (chemioterapia i/lub radioterapia) – ukierunkowane na przedłużenie życia pacjenta, mimo braku możliwości pełnego wyleczenia.
- leczenie objawowe – nastawione na poprawę jakości życia pacjenta poprzez łagodzenie objawów, takich jak ból czy duszności.
W sytuacji, gdy stopień zaawansowania choroby jest nieduży, to stosuje się właśnie leczenie radykalne, a najlepsze wyniki uzyskuje się dzięki usunięciu guza w całości. Do leczenia chirurgicznego kwalifikuje się jedynie 30% chorych.
Podsumowanie
Rak płuc w początkowej fazie może przebiegać bezobjawowo lub dawać dolegliwości podobne do infekcji dróg oddechowych. W przypadku zaobserwowania u siebie częstych nawrotów takich infekcji lub utratę masy ciała warto wykonać badanie rentgenowskie.
Przeczytaj też:
- Cukrzyca typu 3 – jakie są jej przyczyny?
- Telekonsultacja medyczna – dlaczego warto wybrać ją w sezonie wzmożonej zachorowalności?
- Padaczka – czym jest i jakie są jej przyczyny?
- Nadciśnienie tętnicze – przyczyny i objawy
- Przerost gruczołu krokowego – przyczyny i objawy
Źródła:
https://www.zwrotnikraka.pl/wczesne-objawy-raka-pluc