HPV to niezwykle powszechny wirus, który w niektórych przypadkach może prowadzić do rozwoju nowotworów u kobiet i mężczyzn. Jednym ze sposobów na ochronę przed nim jest właśnie szczepienie. Jaka ono działa i jakie ma zalety? Wyjaśniamy.
Szczepionka HPV – jak można się zarazić?
Najczęściej zakażenie wirusem HPV następuje podczas stosunków seksualnych – genitalnych, oralnych i analnych. Ponadto ryzyko infekcji występuje również przy korzystaniu z tych samych ręczników i bielizny. Do czynników zwiększających ryzyko zakażenia HPV należą:
- przewlekłe i częste infekcje dróg rodnych,
- wysoka liczba porodów,
- problemy z prawidłowym funkcjonowaniem układu odpornościowego,
- długotrwałe stosowanie antykoncepcji hormonalnej,
- duża liczba partnerów seksualnych.
Warto wiedzieć, że HPV może przenosić się nie tylko przez kontakt seksualny, ale także poprzez kontakt ze śliną lub krwią osoby zakażonej. Co więcej, ryzyko zakażenia może wystąpić nawet podczas wizyty u fryzjera, kosmetyczki, na basenie, czy w studiu tatuażu.
Szczepionka HPV – ryzyko nowotworu
Wysokoonkogenne szczepy wirusa HPV, zwłaszcza typy 18 i 16, są głównymi sprawcami raka szyjki macicy, przyczyniając się do około 2/3 wszystkich przypadków tego nowotworu. Te typy wirusa zostały uznane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za poważne czynniki rakotwórcze, co podkreśla ich znaczenie w profilaktyce i diagnostyce.
Ponadto w przypadku zakażenia groźnymi typami wirusa HPV może dojść również do rozwoju zmian nowotworowych u mężczyzn – jak np. do raka odbytu, prącia, gardła lub krtani.
Szczepionka HPV – rodzaje
Pierwsze zarejestrowanie szczepionki na HPV miało miejsce w 2006 roku. Po dziś dzień jest ona nadal dostęp i rekomendowana przez specjalistów. Szczepionka została podzielona na następujące rodzaje:
- szczepionka 2-walentna – chroni przed dwoma wysokoonkogenicznymi typami wirusa HPV, tj. typami 16 i 18, które są głównymi sprawcami raka szyjki macicy;
- szczepionka 4-walentna – zapewnia ochronę przed czterema typami wirusa HPV, obejmując zarówno niskoonkogenne typy 6 i 11, jak i wysokoonkogenne typy 16 i 18;
- szczepionka 9-walentna – oferuje kompleksową ochronę przeciwko dziewięciu typom wirusa HPV, w tym niskoonkogenne typy 6 i 11 oraz wysokoonkogenne typy 16, 18, 31, 33, 45, 52 i 58, zapewniając szeroką barierę ochronną przed różnymi rodzajami infekcji.
Szczepionka HPV – czy warto?
Oczywiście, że warto. To dlatego, że mają potwierdzoną skuteczność w zapobieganiu zakażeniom HPV. Ponadto w znacznym stopniu eliminują ryzyko rozwoju raka szyjki macicy i brodawkom narządów rozrodczych.
Co ważne, w celu skutecznej ochrony należy przyjąć 3 dawki szczepionki. Mogą z niej skorzystać dorosłe kobiety oraz dziewczynki do 9. roku życia. Ponadto szczepienia są również rekomendowane dla mężczyzn, gdyż oni także znajdują się w grupie ryzyka nowotworowego.
Szczepionka HPV – stosowanie po zakażeniu
Warto również wspomnieć o tym, że zakażenie wirusem HPV nie przekreśla możliwości skorzystania ze szczepienia. Dzięki szczepionkom, które oferują ochronę przed wieloma typami wirusa, możesz uodpornić się na inne szczepy, nawet jeśli już masz jednego z nich. Szczególnie szczepionka dziewięciowalentna może zapewnić ochronę przed szerokim wachlarzem typów HPV, zarówno tych o niskim, jak i wysokim ryzyku.
Podsumowanie
Szczepionka przeciwko HPV oferuje liczne korzyści zdrowotne, stanowiąc skuteczną ochronę przed wieloma typami wirusa, które mogą prowadzić do poważnych chorób. Dzięki szczepionkom, takim jak dziewięciowalentna, możliwe jest zabezpieczenie się przed szerokim spektrum typów HPV, zarówno niskoonkogennych, jak i wysokoonkogennych.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Pakiety firmowe dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Przeczytaj też:
- PMS – czym jest i jakie daje objawy?
- Zapalenie wyrostka robaczkowego – przyczyny
- Ostre zapalenie ucha środkowego – przyczyny i leczenie
- Swoboda Leczenia – Twój komfort i zdrowie w sezonie infekcji
- Egzema – czym jest i jakie daje objawy?
Źródła:
https://szczepienia.pzh.gov.pl/dla-lekarzy/szczepienia-hpv/bezpieczenstwo-szczepionek-przeciw-hpv
https://www.emc-sa.pl/dla-pacjentow/blog/szczepienia-przeciw-hpv-czy-warto-je-przyjac
https://diag.pl/pacjent/artykuly/szczepienie-przeciwko-hpv-wszystko-co-musisz-wiedziec
https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/szczepienie-ktore-chroni-przed-rakiem