Czy zastanawialiście się kiedyś nad zagrożeniem ze strony much domowych? Zwykle nie wzbudzają one obaw ze względu na to, że nie gryzą. Ale czy to oznacza, że są dla nas niegroźne? Wyjaśniamy w artykule!
Mucha domowa – czy jest groźna?
Zwykle mucha nie wywołuje w nas większych obaw ze względu na to, że przecież nie gryzie. Pod tym względem nie ma się czego bać, bo nie ma ona narządów przystosowanych do gryzienia. Nie powinniśmy jednak podchodzić do niej z taką obojętnością, gdyż jej obecność może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. A to ze względu na to, że przenosi ona wiele groźnych patogenów.
To nie powinno dziwić, zważając na to, że muchy odżywiają się zepsutym pokarmem, składają jaja w rozkładającym się mięsie i odchodach. A to nie wszystko, siadają bowiem wszędzie, gdzie to możliwe – na śmieciach, padlinie czy ściekach.
Mucha domowa – jak przenoszą patogeny?
Muchy składają jaja w zakażonych ranach ssaków, a larwy, które się z nich wykluwają, pozyskują pożywienie z ciała nosiciela. W takiej sytuacji mamy do czynienia z muszycą, czyli chorobą, o której mowa, gdy muchy poruszają się pod skórą i w narządach żywiciela. Oprócz zwierząt może nim być również człowiek – np. bezdomny.
Przenoszenie patogenów odbywa się również poprzez kontakt z pożywienie – mikroby ich ciał przedostają się na jedzenie lub wydalają na nie enzymy z jelit. Muchy często więc „wymiotują” na pokarm, aby go rozpuścić i zjeść.
Mucha domowa – jakie choroby przenosi?
W klimacie tropikalnym much stanowią znacznie większe zagrożenie. To nie zmienia jednak faktu, że i w Polsce przenoszą one choroby, takie jak:
- dur brzuszny;
- czerwonka;
- paratyfus;
- grypa żołądkowa;
- cholera;
- gruźlica;
- salmonelloza;
- wąglik.
Podsumowanie
Mucha domowa przenosi wiele chorób, takich jak czerwonka, wąglik czy gruźlica. Warto więc zadbać o to, aby nie siadała ona na naszych pokarmach i nie „zadomowiła” się w naszych przestrzeniach.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Pakiety firmowe dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Przeczytaj też:
- Cukrzyca typu 3 – jakie są jej przyczyny?
- Telekonsultacja medyczna – dlaczego warto wybrać ją w sezonie wzmożonej zachorowalności?
- Padaczka – czym jest i jakie są jej przyczyny?
- Nadciśnienie tętnicze – przyczyny i objawy
- Przerost gruczołu krokowego – przyczyny i objawy
Źródła:
https://dezpro.pl/choroby-przenoszone-przez-muchy
https://www.agro.bayer.com.pl/doradztwo/agrofagi/muchy