Bulimia to jedna z najczęściej obserwowanych zaburzeń odżywiania. Jest ona kojarzona przede wszystkim z tym, że osoby, które na nią cierpią, prowokują wymioty, aby pozbyć się spożytego posiłku. Jak rozpoznać chorobę i jakie są jej przyczyny? Wyjaśniamy.
Bulimia – czym jest?
Bulimia to zaburzenie psychosomatyczne, które nierzadko wiąże się z drastycznymi próbami odchudzania i obawami przed przytyciem. Choroba ta charakteryzuje się kompulsywnymi napadami objadania się, którym towarzyszą zachowania kompensacyjne, które mają na celu głodzenie się lub usuwanie spożytego jedzenia. Osoby cierpiące bardzo często uciekają się do metod, takich jak:
- prowokowanie wymiotów;
- stosowanie środków przeczyszczających, moczopędnych, hamujących apetyt;
- stosowanie preparatów hormonów tarczycy;
- uprawianie intensywnych ćwiczeń lub zwiększenie ilości treningów.
Strategie polegające na pomijaniu lub eliminowaniu posiłków są stosowane w celu uniknięcia przyrostu masy ciała, co może prowadzić do postępującego pogłębiania się problemów zdrowotnych. Warto zauważyć, że anoreksja i bulimia to zaburzenia, które najczęściej dotykają kobiety i dziewczęta.
Bulimia – przyczyny
Do rozwoju zaburzeń odżywiania może przyczyniać się, m.in.:
- niska samoocena;
- brak akceptacji swojego wyglądu;
- zniekształcony obraz własnego ciała;
- nadopiekuńczość rodziców/opiekunów;
- zaburzone relacje w środowisku rodzinnym;
- predyspozycje osobowościowe;
- doświadczenie trudnych emocji/wydarzeń w dzieciństwie i/lub wieku dojrzewania.
Bulimia – zachowania osoby chorej
Rozpoznanie choroby we wczesnych stadiach może być dość kłopotliwe, ze względu na złożoność emocji i zachowań. Warto jednak zwracać uwagę a symptomy, takie jak:
- zmiana nastawiania do ciała oraz do jedzenia i sposobu żywienia;
- obsesyjne stosowanie się do diety;
- rytuały żywieniowe;
- wahania masy ciała;
- okresy głodówek naprzemiennie z kompulsywnym objadaniem się;
- obniżenie nastroju i złe samopoczucie;
- stany depresyjne;
- widoczna izolacja;
- problemy z cerą.
- słaba kondycja zębów, paznokci i włosów.
Osoby cierpiące na bulimię bardzo często mają charakterystyczne blizny i zmiany skórne lub nawet niewielkie rany na grzbiecie dłoni. Jest to tzw. objaw Russella, który lokalizuje się nad stawami śródręczno-paliczkowymi i międzypaliczkowymi i jest wypadkową prowokowania wymiotów.
Bulimia – leczenie
Leczenie bulimii zawsze zaczyna się od podjęcia kroku w kierunku skontaktowania się ze specjalistą. Lekarz pierwszego kontaktu, po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu medycznego, identyfikuje potencjalne przyczyny zaburzeń odżywiania, może zlecić dodatkowe badania, a następnie skierować pacjenta do odpowiedniego specjalisty.
Leczenie opiera się na połączeniu psychoterapii z leczeniem farmakologicznym. Sięga się najczęściej po leki przeciwdepresyjne z grupy SSRI lub leki zmniejszające epizody objadania się (np. topiramat). Wyleczenie choroby jest jak najbardziej możliwe, jednak nierzadko wymaga ono bardzo wiele czas.
Podsumowanie
Bulimia to zaburzenie odżywiania, które bardzo często wiąże się z prowokowaniem wymiotów lub stosowaniem środków przeczyszczających. Może ona prowadzić do niedożywienia i odwodnienia, kołatania serca, rozciągnięcia ścian żołądka, dyskomfortu w jamie brzusznej.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Pakiety firmowe dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Przeczytaj też:
- PMS – czym jest i jakie daje objawy?
- Zapalenie wyrostka robaczkowego – przyczyny
- Ostre zapalenie ucha środkowego – przyczyny i leczenie
- Swoboda Leczenia – Twój komfort i zdrowie w sezonie infekcji
- Egzema – czym jest i jakie daje objawy?
Źródła:
https://www.damian.pl/zdrowie-psychiczne/bulimia
https://diag.pl/pacjent/artykuly/bulimia-objawy-skutki