W ostatnim czasie rozbrzmiała intensywna dyskusja na temat fentanylu, który szturmem wkradł się na europejski rynek narkotykowy. Narkotyk „zombie” zebrał już pierwsze śmiertelne żniwa, co nie uszło uwadze naszych władz, podjęły pierwsze prewencyjne kroki. Warto jednak zaznaczyć, że fentanyl to przede wszystkim silny lek przeciwbólowy. Co o nim wiemy? Wyjaśniamy.
Fentanyl – na co jest stosowany?
Fentanyl należy do grupy silnych receptorów opioidowych. Jest on lekiem przeciwbólowy, który od wielu lat ma zastosowanie w leczeniu szpitalnym i ambulatoryjnym. Zajmuje on najwyższe miejsce w tzw. drabinie analgetycznej, która służy do określania schematu leków przeciwbólowych. Co ważne, cechuje się on znacznie silniejszym działanie niż morfina, gdyż lepiej niż ona rozpuszcza się w tłuszczach, a tym samym szybciej wnika do mózgu.
Należy również podkreślić, że nie jest on stosowany na każdy pojawiający się ból (jak np. ból stawów czy głowy), wykorzystuje się go przede wszystkim w silnych bólach nowotworowych.
Fentanyl – działanie narkotyczne
Fentanyl znalazł się również na czarnym rynku, gdzie przypisano mu łatkę narkotyku „zombie”. Określenie to nie jest wcale przypadkowe, o czym nietrudno przekonać się, chociażby w Internecie, gdzie natrafimy na materiały głównie z USA. W ostatnich latach pojawia się wiele filmików, które uwieczniają stan odurzonych osób, stojących w miejscu. Bohaterowie tych nagrań są zwykle spowolnieni i wykazują silne odrealnienie. Wszystko dlatego, że po uśmierzeniu bólu lek powoduje spowolnienie, senności i właśnie silne odurzenie.
Lek (stosowany bez nadzoru i dla rozrywki) uzależnia znacznie szybciej niż heroina. Odstawienie go jest bardzo trudne – zresztą jak każdego leku opioidowego, od którego organizm uzależnia się w szybkim tempie.
Fentanyl – przedawkowanie
Przedawkowanie leku wiąże się z wrażliwością i indywidualnymi cechami danej osoby. Jednak do najczęstszych objawów należą:
- zaburzenia oddychania;
- spowolnienie czynności serca;
- obniżenie ciśnienia tętniczego krwi;
- sztywność mięśniowa
W przypadku przedawkowania trzeba niezwłocznie skonsultować się z lekarzem albo udać się do najbliższego oddziału ratunkowego. Tam lekarz oceni sytuację i zdecyduje o dalszych krokach leczenia.
Fentanyl – problem narkotyczny w Polsce
Do tej pory w naszym kraju odnotowano cztery zgony po zażyciu fentanylu, a Główny Inspektorat Sanitarny odnotował już 48 przypadków zatruć fentanylem w Polsce. Co ważne od 17 czerwca Ministerstwo zdrowia wprowadziło system monitorowania, wystawiania i realizacji recept na opioidy, w tym fentanylu. Ministra zdrowia podkreśliła też, że trwają prace, które mają ograniczyć dostępność do leku dla niepożądanych osób, co ma wspomóc wyhamowanie niebezpiecznego trendu.
Reakcja polskich władz na „przypływ” trendu narkotycznego zza oceanu jest dość szybka, a sprawę obecnie bada mazowiecka Komenda Wojewódzka Policji w Radomiu. Wiele odnotowanych przypadków lokalizuje się w Żurominie, gdzie po śmiertelny narkotyk sięga wielu młodych ludzi.
Podsumowanie
Fentanyl to silny opioid, który działa przeciwbólowo i jest wykorzystywany w uśmierzaniu bólu pacjentów onkologicznych. Stał się on popularnym narkotykiem w USA, który zyskał niechlubne miano narkotyku „zombie”. W ostatnim czasie zyskał popularność w Europie, co potwierdzają też odnotowane przypadki ofiar śmiertelnych w Polsce.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Pakiety firmowe dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Przeczytaj też:
- Cukrzyca typu 3 – jakie są jej przyczyny?
- Telekonsultacja medyczna – dlaczego warto wybrać ją w sezonie wzmożonej zachorowalności?
- Padaczka – czym jest i jakie są jej przyczyny?
- Nadciśnienie tętnicze – przyczyny i objawy
- Przerost gruczołu krokowego – przyczyny i objawy
Źródła:
https://www.doz.pl/leki/w405-fentanyl
https://www.termedia.pl/mz/Fentanyl-szybko-uzaleznia-i-zabija,55925.html