Rumień cukrzycowy, choć rzadko omawiany, jest jednym z dermatologicznych objawów cukrzycy, który może znacząco wpływać na komfort życia pacjentów. Często może on być mylony z innymi dolegliwościami, dlatego też przyjrzymy się bliżej temu schorzeniu. Wyjaśnimy, jak manifestuje się rumień i jak się go leczy.
Rumień cukrzycowy – powikłania cukrzycy
Zmiany skórne pojawiają się średnio u 25-30% chorych na cukrzycę. Najczęściej są one skutkiem zaburzeń naczyniowych, metabolicznych lub neuropatii. Pojawiają się zmiany, takie jak:
- rumień cukrzycowy,
- zmiany zanikowe skóry,
- pęcherzyca cukrzycowa,
- tłuszczowate obumieranie skóry,
- rogowacenie ciemne,
- plamica cukrzycowa,
- złogi lipidowe,
- cukrzycowa twardzina obrzękowa,
- zakażenia skóry (zakażenia bakteryjne oraz grzybicze- wywoływane najczęściej przez grzyby drożdżopodobne i dermatofity).
Rumień cukrzycowy – powikłania cukrzycy
Występuje on w formie zaczerwienienia na skórze twarzy, np. na policzkach, czole i brodzi, na rękach, stopach i szyi. Często przypomina wypieki.
Pojawia się on zwykle u osób z cukrzycą typu 1 i typu 2. Oprócz samego zaczerwienienia może dojść też do wypadania brwi oraz innych problemów skórnych.
Rumień cukrzycowy – leczenie
Podstawowym sposobem leczenia powikłań cukrzycy, takich jak rumień cukrzycowy, jest stabilizacja poziomu glukozy we krwi. U pacjentów z cukrzycą typu 1 wprowadza się terapię insulinową. Leczenie cukrzycy typu 2 obejmuje farmakoterapię z wykorzystaniem następujących leków:
- metformina,
- pochodne sulfonylomocznika,
- inhibitory SGLT-2,
- analogi insuliny,
- agoniści receptora GLP-1,
- inhibitory DPP-4,
- agonista receptora PPAR-gamma.
Dieta oraz regularna aktywność fizyczna są kluczowe dla stabilizacji choroby. Indywidualne dostosowanie zaleceń dietetycznych i intensywności ćwiczeń powinno być przeprowadzane w konsultacji z ekspertami. Osoby chore na cukrzycę powinny również unikać spożywania alkoholu i palenia papierosów. Przyjęcie zdrowych nawyków może znacząco poprawić ogólny stan zdrowia i samopoczucie.
Pacjenci chorzy na cukrzycę powinni szczególnie zadbać o kondycję swojej skóry, aby właśnie zapobiec pojawieniu się powikłań. Skuteczne okaże się regularne oczyszczanie, osuszanie oraz nawilżanie skóry. Co ważne, pielęgnacja wymaga też obserwacji, która pomoże szybko wyeliminować jakiekolwiek powikłania.
Podsumowanie
Rumień cukrzycowy może pojawić się u osób z cukrzycą typu 1 i typu 2. Manifestuje się on poprzez zaczerwienienia na twarzy i czasem powoduje też wypadanie brwi. Podstawowym sposobem leczenia w tym przypadku jest stabilizacja poziomu glukozy we krwi.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Pakiety firmowe dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Przeczytaj też:
- PMS – czym jest i jakie daje objawy?
- Zapalenie wyrostka robaczkowego – przyczyny
- Ostre zapalenie ucha środkowego – przyczyny i leczenie
- Swoboda Leczenia – Twój komfort i zdrowie w sezonie infekcji
- Egzema – czym jest i jakie daje objawy?
Źródła:
https://diag.pl/pacjent/artykuly/rumien-cukrzycowy-jak-wyglada-objawy-i-leczenie
https://multimed.pl/baza-wiedzy/profilaktyka-zdrowotna/rumien-cukrzycowy-objawy-przyczyny-i-leczenie