Z pewnością wielu z Was słyszało tzw. wodzie w kolanie. Ale czy kiedykolwiek zastanawialiście się, czym tak naprawdę jest ta dolegliwość? Może ona dawać bardzo bolesne objawy, a jej przyczyną może być wiele dolegliwości. Warto więc lepiej poznać temat wody w kolanie!
Woda w kolanie – czym jest?
Potoczna woda w kolanie jest określeniem na nadmiar płynu gromadzącego się w stawie kolanowym, który zwykle idzie w parze z obrzękiem i opuchlizną stawu. W środowisku stan ten najczęściej określa się jako wysięk w stawie kolanowym.
Opuchlizna kolana spowodowana nadmiernym nagromadzeniem płynu może wynikać z różnych patologii, takich jak urazy przeciążeniowe lub choroby. Aby dokładnie określić przyczynę obrzęku, często konieczne jest przeprowadzenie analizy próbki płynu w celu wykrycia infekcji, schorzenia lub kontuzji.
Woda w kolanie – objawy
Najczęściej obserwuje się następujące objawy:
- obrzęk;
- wyraźne nabrzmienie skóry wokół struktury rzepki;
- sztywność – całkowite zgięcie lub wyprostowanie kolana staje się sporym wyzwaniem;
- ból – może być tak intensywny, że nie da się obciążać kolana.
Woda w kolanie – przyczyny
Woda w kolanie może być wynikiem bardzo wielu schorzeń – w tym urazów i jednostek chorobowych. Należą do nich:
- zapalenie kości i stawów,
- cysty,
- zapalenie torebki stawowej,
- infekcje,
- reumatyzm,
- guzy, nowotwory;
- zerwane więzadło krzyżowe przednie (ACL),
- uszkodzenie chrząstki stawowej,
- złamanie kości.
Warto również zwrócić uwagę na czynniki ryzyka, które mogę sprzyjać rozwojowi wody w kolanie. Należą do nich:
- otyłość;
- sporty wyczynowe;
- podeszły wiek.
Woda w kolanie – diagnostyka
Lekarz zwykle przeprowadza badanie fizykalne, następnie kieruje pacjent na testy, które pomogą wykazać przyczynę patologicznego stanu. Pomocne okaże się tutaj badanie rentgenowskie, rezonans magnetyczny czy pobranie próbki płynu.
Woda w kolanie – leczenie
Rodzaj wprowadzonego leczenie jest zależny od przyczyny powstania wody w kolanie. Lekarz może zalecić np. fizjoterapię w formie ćwiczeń izometrycznych. W niektórych sytuacjach może być konieczny również zabieg chirurgiczny, podczas którego usuwa się nadmiar płynu. Zabieg zmniejsza obciążenie stawu, a następnie specjalista może zdecydować się na podanie kortykosteroidów bezpośrednio do stawu, aby zmniejszyć stan zapalny.
Podsumowanie
Woda w kolanie może prowadzić do poważnych dolegliwości bólowych, które nawet utrudniają chodzenie. Może być ona przyczyną reumatyzmu, zapalenia czy urazu. Nigdy nie należy jej bagatelizować, tylko od razu zgłosić się do lekarza, który zdiagnozuje problem.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Pakiety firmowe dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Przeczytaj też:
- PMS – czym jest i jakie daje objawy?
- Zapalenie wyrostka robaczkowego – przyczyny
- Ostre zapalenie ucha środkowego – przyczyny i leczenie
- Swoboda Leczenia – Twój komfort i zdrowie w sezonie infekcji
- Egzema – czym jest i jakie daje objawy?
Źródła:
https://www.doz.pl/czytelnia/a13013-Woda_w_kolanie_-_objawy_przyczyny_i_leczenie