W ostatnim czasie głośnym echem odbiły się wieści o pojawianiu się kleszczy gigantów w Europie. Wywołało to niemałe poruszenie z powodu obaw o ewentualne zagrożenie, jakie mogą stwarzać takie pajęczaki. Czy naprawdę jest się czego bać? Wyjaśniamy.
Kleszcz afrykański w Polsce
W maju 2024 pojawiły się doniesienia o pojawieniu się pierwszych kleszczy gigantów w Polsce – dokładnie na Dolnym Śląsku. To była kwestia czasu, aż pojawią się one w naszym kraju, gdyż od dłuższego czasu donoszono o pojawieniu się ich w Niemczech i na Węgrzech.
Wzbudzają one większy strach niż kleszcze pospolite, gdyż są o wiele większe, a przy tym również szybsze. Podobnie jak swoi kuzyni, afrykańskie kleszcze przenoszą różne choroby. Ich naturalnym miejscem występowania jest Afryka Północna, Azja Zachodnia oraz Europa Północna, niemniej w nasze regiony trafiły poprzez ptaki, które migrują z Afryki. Warto podkreślić, że nie jest to pierwszy raz, kiedy pojawiają się one w Europie.
Kleszcz afrykański – jak wyglądają?
To, co różni je od kleszczy pospolitych, to ich większy rozmiar oraz odnóża, które są dłuższe i mają wyraźne segmenty. Dzięki temu cechują się sporą szybkością i mogą wspinać się znacznie wyżej. Ich barwy wahają się od rudobrązowej do czarnej. Poszukują swoich ofiar, reagując na ciepłotę ich ciał. Zwykle atakują jeże, zające, ptaki, ale i ludzi.
Kleszcz afrykański – jakie choroby przenoszą?
Nie przenoszą one boreliozy i nie powodują kleszczowego zapalenia mózgu, ale są nośnikiem innych groźnych dla ludzi chorób. Należą do nich:
- riketsje – grupa chorób wywoływanych przez riketsje (rodzaj bakterii) o ostrym przebiegu gorączkowym;
- wirus powodujący gorączkę krwotoczną krymsko-kongijską – choroba wirusowa o ostrym przebiegu i wysokiej śmiertelności, w przebiegu której pojawiają się krwotoczne wybroczyny na ciele i podniebieniu pacjenta. Obserwuje się również krwotoki z nosa oraz krwotoki z iniekcji.
Kleszcz afrykański – jak się przed nimi chronić?
W przypadku tych pajęczaków trzeba postępować tak, jak przy ochronie przed kleszczami pospolitymi. Należy pamiętać o wysokim obuwiu, o wsuwaniu nogawek do skarpet, długim rękawie i czapce nim podejmiemy się wejścia do lasu czy do miejsca z wysoką trawą. Przydatne okażą się też preparaty, które odstraszą szkodniki. Pomocne mogą być również szczepienia na kleszczowe zapalenie mózgu.
Podsumowanie
Kleszcz afrykański pojawił się w Polsce, co powinno skłonić nas do ostrożności w lasach i na łąkach. Może on przenosić niebezpieczne choroby, takie jak riketsje i wirus powodujący gorączkę krwotoczną krymsko-kongijską.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Pakiety firmowe dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Przeczytaj też:
- Cukrzyca typu 3 – jakie są jej przyczyny?
- Telekonsultacja medyczna – dlaczego warto wybrać ją w sezonie wzmożonej zachorowalności?
- Padaczka – czym jest i jakie są jej przyczyny?
- Nadciśnienie tętnicze – przyczyny i objawy
- Przerost gruczołu krokowego – przyczyny i objawy
Źródła:
https://www.doz.pl/czytelnia/a18039-Kleszcze_giganty_sa_juz_w_Niemczech._Jak_sie_przed_nimi_chronic